5:13 pm - Sunday April 19, 5265

Debut cu stângul în play-off: CSMS Iași – SC Bacău 1-1 (1-0)

CSMS Iași a debutat cu stângul în play-off-ul seriei I a ligii a II-a, terminând la egalitate vineri, 18 aprilie, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu SC Bacău, echipă care în acest sezon nu are ca obiectiv promovarea. Golul gazdelor a fost înscris în minutul 45 de Bosoi, cu o lovitură de cap, după o centrare de pe partera stângă a lui Țigănașu. Repriza a doua a aparținut aproape în totalitate oaspeților care, profitând și de apatia ieșenilor, au practicat un joc bun, axat pe atac. După ocazia din minutul 66, când Rusu a șutat puternic de la 20 de metri, mingea fiind respinsă, in extremis, de portarul Caparco, băcăuanii au mai avut și alte ocazii de gol, însă doar imprecizia atacantilor și reflexele foarte bune ale portarului ieșean au făcut ca tabela să nu se modifice. Acest lucru s-a produs, însă, în ultimul minut de joc, atunci când Curiliuc l-a executat, simplu, din careul de 16 metri, pe Caparco. Așadat, remiză între CSMS Iași și SC Bacău în primul meci din play-off, elevii lui Marius Lăcătuș pierzând două puncte extrem de importante în perspective promovării. CSMS Iași a evoluat în formula: Caparco – Radovici, Avrămia, Vișa, Țigănașu – Bosoi (min. 68 Onofraș), Olah, Crețu, L. Mihai (min. 81 Călugăru), Herghelegiu (min. 74 Dedu), Pălimaru. Celelalte rezultate în prima etapă a play-off-ului, disputate vineri: FC Clinceni – Rapid București 1-2, Unirea Slobozia – ACS Berceni 1-0. Clasament: 1. Unirea Slobozia – 22 p, 2. CSMS Iași – 20 p, 3. Rapid București – 18 p, 4. FC Clinceni – 17 p, 5. ACS Berceni – 11 p, 6. SC Bacău – 5 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 26 aprilie): SC Bacău – Rapid București, ACS Berceni – FC Clinceni, CSMS Iași – Unirea Slobozia. În prima etapă de play-out, desfășurată tot vineri, s-au înregistrat rezultatele: CF Brăila – Unirea Târlungeni 0-2, Rapid CFR Suceava – Dunărea Galați 0-3, Gloria Buzău – Farul Constanța 1-0. Clasament: 7. Gloria Buzău – 20 p, 8. Unirea Târlungeni – 18 p, 9. Rapid CFR Suceava – 16 p, 10. CF Brăila – 15 p, 11. Dunărea Galați – 12 p, 12. Farul Constanța – 9 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 26 aprilie): Farul Constanţa – Unirea Tărlungeni, Dunărea Galaţi – CF Brăila, Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava.