5:13 pm - Sunday April 19, 2387

Ionuț Voicu, ”groparul” Iașului

voicu

CSMS Iași a plecat cu mâna goală din deplasarea pe care a efectuat-o, marți, la Botoșani, după ce a pierdut cu scorul de 0-1 (0-0) meciul disputat cu formația locală, în etapa a VI-a a Ligii 1. ”Groparul” oaspeților a fost și de această dată Ionuț Voicu, care în minutul 83 a făcut un henț stupid, la o minge în careul gazdelor, penalty-ul fiind executat cu siguranță de Gabriel Vașvari. Fundașul ieșean nu este la prima ”ispravă” de acest gen în actualul sezon, el îngropându-și echipa și în deplasarea de la Severin, în meciul cu Pandurii, când, la fel, a comis un henț absolut gratuit. Până la golul lui Vașvari, elevii lui Nicolo Napoli au dominat tactic jocul, fiind în multe rânduri superiori adversarilor lor. Fără Marius Croitoru, care la începutul acestei săptămâni a plecat de la echipă, în urma unui conflict cu antrenorul Leo Grozavu, botoșănenii au fost de nerecunoscut, făcând unul dintre cele mai slabe meciuri din ultima perioadă. În contrast cu gazdele, ieșenii au fost superiori la mijlocul terenului, având și câteva ocazii clare de a înscrie, cea mai mare, petrecută în repriza a doua, în minutul 65, prin Ștefan Grigorie, al cărui șut din careul mic a fost respins în mod miraculos de portarul Iliev. Cu Bole și Nuno Viveiros activi pe benzi, cu Ștefan Grigorie inspirat, de această dată, la mijlocul terenului și cu un Golubovic care a hărțuit în permanență apărarea gazdelor, CSMS Iași a arătat ca o mare echipă, care nu a dat niciun moment impresia că ar putea să piardă acest joc. Din păcate, cu numai șapte minute înainte de fluierul final, Ionuț Voicu și-a permis o ”aroganță” în careul propriu, îndepărtând balonul ca la volei și, astfel, toată munca depusă până atunci de colegii săi s-a dus pe apa Sâmbetei. Așa s-a scris istoria unui meci, în care CSMS Iași putea pleca cu cel puțin un punct de la Botoșani, confirmându-și, astfel, statutul de echipă-revelație a Ligii 1. În urma înfrângerii de la Botoșani, CSMS Iași a rămas, totuși, pe primul loc al clasamentului, cu 10 puncte, asta însă numai până miercuri seara, după meciul de la Giurgiu, dintre Astra și Steaua. Au evoluat echipele: FC Botoșani: Iliev – Patache, Ngadeu, Plămadă, Acsinte – Raul Costin, Stelian Cucu, Cabrera, Brata – Neziri, Martinus; CSMS Iași: Grahovac – Voicu (min. 88 Liviu Ganea), Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Nuno Viveiros, Enescu (min. 75 Vasile Gheorghe), Mitic, Bole – Ștefan Grigorie (min. 66 Ciucă), Golubovic. În etapa viitoare, CSMS Iași va întâlni duminică, 16 august, pe teren propriu, de la ora 21.00 (în direct pe Digi Sport 1, Dolce Sport și Look TV), formația Dinamo București.