Criza continuă: CSMS Iași – ASA Tg. Mureș 0-1 (0-0)

iasi---mures-0-1

CSMS Iași continuă declinul început în urmă cu patru etape, la Botoșani, când a pierdut printre degete un punct pe care l-ar fi meritat, dar care i-a fost refuzat de către fundașul Ionuț Voicu, autorul unui ”henț de poveste” în minutul 83, continuat apoi cu remiza albă de pe teren propriu în fața lui Dinamo, partidă în care Bojan Golubovic a ratat un penalty în minutul 89, și înfrângerea, fără drept de apel, de la Giurgiu, în fața Astrei. Vineri seara, pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, într-o partidă contând pentru etapa a IX-a a Ligii 1, elevii lui Nicolo Napoli au pierdut, din nou, cu scorul de 0-1 (0-0), în fața lui ASA Târgu Mureș, o formație cu mult sub nivelul celei care, anul trecut, s-a bătut până în ultima etapă cu Steaua pentru titlul de campioană. Deși nu au făcut un meci rău, ieșenii au păcătuit, din nou, la finalizare, nereușind să perforeze poarta lui Edi Stăncioiu, în ciuda numeroaselor ocazii de gol pe care le-au avut. După șutul pe lângă poartă a lui Luis Pedro (min. 8), ieșenii pun stăpânire pe joc și Vasile Gheorghe semnează, în minutul 9, prima ocazie pentru gazde, balonul expeditat de acesta fiind reținut pe linia porții de către Stăncioiu. Patru minute mai târziu, același Vasile Gheorghe (cel mai bun fotbalist al moldovenilor) trage puternic din marginea careului de 16 metri, însă balonul este deviat, in extremis, în corner, de Golanski. Și tot Vasile Gheorghe și-a încercat șansa un minut mai târziu, cu capul, însă mingea a fost reținută de portarul oaspeților. În minutul 30, gazdele au solicitat penalty, la o intervenție în careu a lui Ivan Gonzalez asupra aceluiași Vasile Gheorghe, însă arbitrul Ovidiu Hațegan nu a acordat nimic. Imediat după reluare, în minutul 52, oaspeții deschid scorul, prin vârful Ramiro Costa, care a speculat foarte bine un balon respins în față de Grahovac, după un șut a lui Jazvic. Meciul capătă aspecte dramatice, cu gazdele aruncându-se spre poarta lui Săncioiu și cu ardelenii apărându-se exact și contraatacând periculos. În minutul 63, Bole, scăpat singur spre poartă, a tras în portarul târg-mureșean, în timp ce un minut mai târziu, Ramiro Costa a ratat de puțin oportunitatea de a închide meciul, șutul acestuia trecând de puțin peste transversala porții apărată de Grahovac. În minutul 80, Golubovic trimite balonul, cu capul, în bară, pentru ca în ultimul minut de joc, șutul de la 15 metri, din voleu, a aceluiași Golubovic, să fie deviat în corner de un fundaș al oaspeților. CSMS Iași pierde trei puncte prețioase pe teren propriu, luându-și adio, pentru moment, de la play-off. Cu un lot destul de subțire, în care doar Mihalache, Mitic, Enescu și, parțial, Bole, se ridică la nivelul Ligii 1, ieșenii nu își pot propune pentru acest sezon altceva decât salvarea de la retrogradare. Vacanța de două săptămâni, prilejuită de întreruperea campionatului, ca urmare a ”dublei” pe care naționala urmează să o susțină cu Ungaria, în deplasare, și cu Grecia, acasă, vine cum nu se poate mai bine pentru CSMS Iași, echipă aflată în acest moment într-o profundă criză de formă și personalitate. Posibila ”înregimentare” în zilele următoare a lui Andrei Cristea ar putea rezolva, cât de cât, varianta atacului, însă marile probleme ale Iașiului se află la mijloc, acolo unde nu există un jucător de creație, care să ofere baloane utile atacanților. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Bosoi – Nuno Viveiros, Mitic, Enescu, Bole – V. Gheorghe – Golubovici; ASA Tg. Mureș: Stăncioiu – Golanski (min. 76 Velayos), Ivan Gonzalez, Balaur, Balici – Gorobsov (min. 46 N’ Doye, Brandan, Hanca, Ramiro Costa – Pedro Louis, Jazvici. În etapa viitoare, CSMS Iași va întâlni în deplasare, duminică, 13 septembrie, de la ora 16.00, formația CS Universitatea Craiova.

Filed in: Informațía zilei, Sport