Cu gândul la play-off: CSMS Iași – FC Botoșani 1-0 (0-0)

iasi---botosani-1-0

Cum-necum, în urma victoriei înregistrate duminică seara, în Copou, împotriva lui FC Botoșani (scor 1-0, gol Vasile Gheorghe în minutul 44), CSMS Iași s-a apropiat la numai un singur punct de locul 6, care după finalul sezonului regulat ar putea-o duce în play-off, o performanță care cu greu putea fi anticipată la începutul acestui campionat. În meciul cu vecinii de județ, ieșenii au suferit destul de mult, mai ales la construcție, reapariția în primul 11 a lui Golo Onduku (recuperat după mai multe săptămâni de inactivitate din cauza unor probleme medicale) neaducând nici pe departe clarviziunea de care aveau nevoie gazdele. A rezultat un meci anost, cu destule greșeli tehnice și de o parte și de altă, o scuză în acest sens putând fi adusă, însă, și stării gazonului, care duminică a fost deplorabil. Singurul gol al partidei a fost reușit de Vasile Gheorghe (cel mai bun jucător al ieșenilor și în acest meci), după ce Enescu a șutat puternic în bară, iar mingea a ricoșat din Golubovic la fotbalistul adus în această vară de la FC Olt, care nu a avut de îndeplinit decât o singură formalitate. Oaspeții au început mai bine jocul, dominând primele 25 de minute o formație a Iașului, surprinsă de agresivitatea adversarului. Încet-încet, elevii lui Nicolo Napoli echilibrează meciul, reușind să deschidă scorul prin golul norocos al lui Vasile Gheorghe. În repriza a doua, ocaziile de gol au cam lipsit de la ambele porți, meciul fiind unul echilibrat, chiar dacă botoșănenii au presat mai mult în jumătatea gazdelor. În urma rezultatului înregistrat duminică, CSMS Iași a acumulat 26 de puncte, situându-se după 19 etape pe locul 8 în clasament, la egalitate de puncte cu CS Universitatea Craiova și la numai un singur punct în spatele lui ASA Târgu Mureș, formație care, în acest moment, ocupă locul 6, ultimul care duce în play-off. Etapa viitoare (joi, 3 decembrie, de la ora 20.30), CSMS Iași va întâlni, în deplasare, formația Dinamo București.