CSM Politehnica Iaşi, la cea de-a cincea înfrângere consecutivă în campionat

tamas

CSM Politehnica Iaşi se afundă şi mai mult în subsolul clasamentului Ligii 1, după ce duminică seara, în prima etapă a returului sezonului regulat, a suferit cea de-a cincea înfrângere consecutivă din acest sezon, pierzând cu scorul de 0-2 (0-1) în faţa liderului Steaua Bucureşti. Gazdele, care au început meciul fără mai mulţi titulari, accidentaţi, şi cu Andrei Cristea pe banca de rezerve, au rămas încă din minutul 6 în zece oameni, după ce Boiciuc a primit direct cartonaşul roşu din partea arbitrului Alexandru Tudor, după o intrare criminală a atacantului ieşean asupra lui Ovidiu Popescu. În ciuda superiorităţii date de omul în plus, echipa lui Laurenţiu Reghecampf s-a chinuit îngrozitor să pună în pericol poarta lui Caparco, oaspeţii negăsind soluţii pentru a desface o apărare foarte bine organizată. A fost nevoie de şutul senzaţional expediat în minutul 34 de Tamaş, în urma unei lovituri libere indirecte de la 25 de metri, dictată de arbitru după o “alunecare” a lui Vasile Gheorghe asupra lui Bourceanu, pentru ca tabele de scor să se modifice pentru prima dată în favoarea oaspeţilor. Repriza a doua a adus de la cabine parcă alte echipe, cu ieşenii mult mai incisivi în atac şi cu roş-albaştrii mulţumiţi de rezultat şi decişi să îngheţe tabela. Introducerea lui Andrei Cristea şi a lui Piccioni a făcut ca gazdele să treacă pe lângă egalare în minutul 81, când şutul expediat de pe partea dreaptă de Andrei Cristea a nimerit butul din stânga al porţii apărate de Niţă. Şi cum ocaziile se răzbună la fotbal, cinci minute mai târziu, tânărul atacant al Stelei, Denis Man, reuşeşte să înscrie primul său gol în Liga 1, după o centrare perfectă de pe partea stângă a lui Enache şi ieşirea inoportună a lui Caparco. Aşa s-a scris istoria unui meci în care CSM Politehnica Iaşi, deşi nu a evoluat rău, a plătit tribut valorii mediocre a jucătorilor, cei mai mulţi dintre aceştia fără valoare de Liga 1. În urma rezultatului înregistrat duminică seara în Copou, ieşenii şi-au “consolidat” locul 12 în clasament, care le asigură prezenţa la barajul pentru menţinerea în Liga 1, în timp ce Steaua continuă să se menţină în fotoliul de lider, la trei puncte înaintatea principalei urmăritoare, CSU Craiova. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iaşi: Caparco – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Sato (min. 83 Bădic) – Mitic, Creţu – Bole, V. Gheorghe (min. 54 An. Cristea), Ţigănaşu (min. 65 Piccioni) – Boiciuc; Steaua : Niţă – Ovidiu Popescu (min. 14 Man), Tamaş, Moke, Momcilovic – Bourceanu, Pintilii (min. 46 Ad. Popa) – Enache, Boldrin, De Amorim – Golubovic (min. 59 Achim). În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va evolua vineri, 4 noiembrie, de la ora 17.30, în deplasare, în compania formaţiei Gaz Metan Mediaş.