5:13 pm - Thursday April 19, 2356

Adormiţi de briza mării: Viitorul Constanţa – CSM Politehnica Iaşi 1-0 (0-0)

prunea

CSM Politehnica Iaşi a plecat cu mâna goală de pe Litoral, după ce în meciul contând pentru etapa a XIII-a a Ligii 1, disputat marţi seara la Ovidiu, a pierdut la limită, scor 0-1 (0-0), în face echipei lui Gică Hagi, formaţia Viitorul Constanţa, după o partidă în care moldovenii nu s-au făcut de râs, dar în care carenţele din ofensivă şi construcţia la mijlocul terenului şi-au spus din nou, decisiv, cuvântul. Prima repriză, una deloc spectaculoasă, a consemnat dominarea sterilă a gazdelor şi apărarea exactă a oaspeţilor. Cravaşaţi serios la cabine de Gică Hagi, “puştii” Viitorului au intrat decişi în teren în repriza a doua, pentru a obţine cele trei puncte, care-i aduceau pe locul doi în clasament, la numai o “lungine de undă” în spatele liderului Steaua. În aceste condiţii, ocaziile la poarta ieşenilor s-au înmulţit, “capul” lui Nimely din minutul 57, şutul periculos al lui Coman (min. 63) şi “torpila” lui Iancu (min. 68) anunţând ceea ce avea să se întâmple în miutul 73, atunci când Nimely a reuşit să deschidă scorul şi implicit să aducă victoria dobrogenilor, printr-un şut senzaţional de la marginea careului de 16 metri. În minutul 77, Iancu execută perfect o lovitură liberă de la 22 de metri, mingea fiind catapultată sub transversala porţii apărate de Grahovac. Golul fostului atancat al Stelei nu a fost însă validat de arbitru, pe motiv că mingea nu a depăşit cu toată circumferinţa poarta oaspeţilor. Chiar şi aşa, în minutul  83, Coman putea majora diferenţa pe tabela de marcat, însă balonul trimis de acesta spre poarta Iaşiului, după un dribling frumos printre fundaşi, nu şi-a găsit de puţin ţinta. De partea celalată, ieşenii au păcătuit, din nou, în atac, acolo unde nici Boiciuc şi nici Moldovan, care l-a înlocuit în repriza a doua, nu au reuşlit să pună în niciun moment în pericol poarta lui Râmniceanu. În rest, este de subliniat determinarea oaspeţilor şi încercarea de a face presing la paorta adversarilor, însă doar atât. CSM Politehnica Iaşi rămâne cu 16 puncte după acest meci, continuând să-şi “consolideze” locul 11 în clasament, la egalitate de puncte cu Concordia Chiajna, formaţie pe care moldovenii o vor întâlni în meci direct, în etapa viitoare, vineri, 2 decembrie, de la ora 20.30, în Copou, într-un adevărat “derby al suferinţei”. Au evolaut echipele:  Viitorul Constanţa: Râmniceanu – Benzar, Ţîru, Boli, Cr. Ganea – R. Marin, Nedelcu, Dani Lopez (min. 63 Gabi Iancu) – Fl. Coman, Chiţu (min. 75 Carp), Nimely (min. 84 Purece); CSM Politehnica Iași: Grahovac – Bosoi, Frăsinescu, Mihalache, Sato – Ciucă (min. 84 A. Cristea), Creţu – Ciucur (min. 66 Țigănașu), Vasile Gheorghe, Bole – Boiciuc (min. 75 Moldovan).