Victorie de moral: FC Botoşani – CSM Politehnica Iaşi 1-3 (0-2)

csm-iasi

CSM Politehnica Iaşi a “legat” sâmbătă seara, pentru a doua oară în acest sezon, cea de-a doua victorie consecutivă din campionat, după ce a reuşit să învingă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), pe FC Botoşani, după un meci în care elevii lui Eugen Neagoe au făcut, probabil, cel mai bun joc din acest sezon. Succesul oaspeţilor a fost însă facilitat de eliminările din tabăra gazdelor, arătate încă din prima repriză de arbitrul Ovidiu Haţeganu lui Miron şi, respectiv, Golofca. Nu este, însă, mai puţin adevărat că ieşenii au dominat, în general, meciul, Bole înscriind un gol superb în minutul 23, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, de pe partea dreaptă. În minutul 36, Miron, de la gazde, îl faultează în careu pe acelaşi Bole (cel mai bun jucător de pe teren), arbitrul Haţeganu arâtându-i fundaşului botoşănean al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu. Lovitura de pedeapsă este transformată precis de Andrei Cristea şi Iaşiul schimba pentru a doua oară scorul pe tabela de marcaj. Frustraţi, elevii lui Leo Grozavu intră tare la adversari şi Golofca vede direct cartonaşul roşu, după ce îl loveşte cu cotul în faţă pe Sato (min. 38). Rămaşi în nouă jucători, botoşănenii nu renunţă la luptă şi Muşat îşi trece în cont în minutul 59 o mare ocazie de gol, balonul expediat puternic de fostul jucător al lui Dinamo trecând de puţin peste transversală. Cinci minute mai târziu, oaspeţii reuşesc să majoreze scorul pe tabela de amrcat, după o fază foarte frumos lucrată pe traseul Sato – Vasile Gheorghe – Andrei Cristea, finalizată de Bole. Gazdele nu renunţă la luptă şi în minutul 72, Burcă înscrie din lovitură liberă de la 20 de metri, cu largul concurs al portarului Grahovac, care şi-a împins mingea în plasă. Pe finalul meciului, Frăsinescu şi Ciucur, de la oaspeţi, sunt şi el eliminaţi, după ce au primit cel de-al doilea cartonş galben. Victorie fără dubii a Iaşiului, care în urma acestui rezultat o egalează la puncte pe FC Voluntari, ocupând, în continuare, locul 11 în clasament.  Au evoluat echipele: FC Botoșani: Iliev – Patache, Miron, Burcă, Muşat – Vaşvari, Greu (min. 45 Plămadă) – Golofca, Willie Barbosa, Mihai Roman (min. 64 Astafei) – Elek (min. 80 Hergheligiu); CSM Politehnica Iași: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato (min. 71 Țigănașu) – Vasile Gheorghe, Creţu (min. 87 Mitic) – Bole, Ştefănescu (min. 62 Boiciuc), Ciucur – Andrei Cristea. În etapa viitoare (ultima din acest an), CSM Politehnica Iaşi va întâlni duminică, 18 decembrie, de la ora 20.30, în Copou, pe Dinamo Bucureşti. Până atunci însă, elevii lui Eugen Neagoe vor evolua marţi, 13 decembrie, de la ora 20.30, la Cluj, în compania echipei locale CFR, în “optimile” Cupei României.