Gazdele, de neoprit: CSM Politehnica Iaşi – Dinamo Bucureşti 3-1 (1-1)

fotbal

Victorie mare şi trei puncte deosebit de importante, obţinute de CSM Politehnica Iaşi duminică seara, în Copou, împotriva lui Dinamo, în ultimul meci din acest an în campionat. Elevii lui Eugen Neagoe au făcut, de departe, cel mai bun joc din acest sezon, reuşind o victorie impresionantă în faţa unei echipe cu pretenţii din Liga 1. Deşi au început timoraţi partida, oaspeţii reuşind să deschidă relativ repede scorul, în minutul 7, prin Nedelcearu, în urma unei erori a lui Grahovac, ieşenii au pus încet-încet stăpânire pe joc şi, adaptaţi mult mai bine terenului îngheţat, şi-au creat numeroase ocazii de gol la poarta lui Brănescu. În minutul 25, Bosoi este faultat în careu de Oliva şi Andrei Cristea egalează scorul pe tabela de marcaj, executând implecabil lovitura de la 11 metri. Gazdele sunt, în continuare, periculoase în careul advers, însă Cristea, Ciucur şi, mai ales, Vasile Gheorghe, ratează incredibil din faţa porţii adverse. Repriza secundă debutează cu iureşul gazdelor la poarta lui Brănescu, ieşenii având trei bune oportunităţi de a se desprinde pe tabela de marcaj. În minutul 62, arbitrul Sebastian Colţescu îl arată direct cartonaşul roşu lui Busuladzic, după ce bosniacul i-a aplicat “un picior în gât” lui Creţu. Rămaşi în zece oameni, dinamoviştii se retrag în apărare, permiţându-le gazdelor să atace în valuri poarta lui Brănescu. Elevii lui Eugen Neagoe preiau conducerea pe tabelă în minutul 72, prin Cătălin Ştefănescu (aflat la prima reuşită în tricoul Iaşiului), după care, în minutul 90, Vasile Gheorghe duce scorul la 3-1, după ce transformă sigur lovitura de la 11 metri acordată de arbitru la faultul lui Brănescu asupra nou intratului Moldovan. Victorie de moral pentru ieşeni, care cu 25 de puncte acumulate în urma meciului cu Dinamo, urcă până pe locul 9 în clasament, la numai cinci puncte de ultimul loc, ocupat în prezent de CFR Cluj, care permite accederea în play-off. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iaşi: Grahovc – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato (min. 70 Ţigănaşu) – Ciucur, Creţu, V. Gheorghe, Bole (min. 46 Mitic) – Ştegănescu, A. Cristea (min. 90 Moldovan); Dinamo Bucureşti: Brănescu – Ceccareli, Nedelcearu, Maric – Romera, Busuladzic, Nistor, Oliva – Hanca – Rotariu (min. 79 Târvoveanu), V. Lazăr (min. 77 D. Popa). Campionatul Ligii 1 se va relua pe 4 februarie, cu etapa a 22-a, în care CSM Politehnica Iaşi va evolua în deplasare, în compania formaţiei Pandurii Târgu Jiu.

Filed in: Informațía zilei, Sport