CSM Politehnica Iaşi rămâne neînvinsă în play out

CSM Politehnica Iaşi continuă să rămână neînvinsă în play out, după ce, duminică, a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), în deplasare, cu ACS Poli Timişoara, după un meci de o foarte slabă factură tehnică, decis de două gafe ale apărărilor. În rest, meciul a fost unul destul de anost, în care parcă ambele echipe păreau dornice a încheia cât mai repede întâlnirea şi a pleca la vestiare. Totuşi, în prima repriză, Fucek  (min. 13) şi Croitoru (min. 29) puteau deschide scorul, însă şuturile expediate de aceştia nu au prins cadrul porţii apărate de Grahovac. Şi când nimeni nu se mai aştepta, la unul dintre rarele contratacuri, oaspeţii reuşesc să modifice tabela de marcaj, în minutul 42, după o degajare lungă a lui Grahovac, în urma căreia balonul ajunge la Golubovic, care deviază inteligent la Bole, iar acesta, marcat aproximativ de Cânu, îl trimite frumos în dreapta lui Straton. Bucuria oaspeţilor avea să dureze însă doar şase minute, Fucek reuşind egalarea în minutul 48, cu un şut de la 11 metri, după o centrare perfectă a lui Străuţ de pe dreapta şi o apărare visătoare a moldovenilor. Au evoluat formaţiile: ACS Poli Timișoara: Straton – Străuţ, Cînu, Bocşan, Novak (min. 62 Neagu) – Poparadu (min. 11 Mailat), Artean – Fucek, Croitoru, Bărbuţ – Henrique (min. 72 Drăghici); CSM Politehnica Iași: Grahovac – Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Sato – Răuţă, Santos (min. 58 Ciucur), Bosoi, Ştefănescu (min. 54 Panţîru) – Bole (min. 75 A. Cristea), Golubovic. În urma acestui rezultat, CSM politehnica Iaşi rămâne lider în clasamentul play out, cu 35 de puncte, cu unul mai mult decât Gaz Metan Mediaş. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni vineri, 19 mai, de la ora 20.30, în Copou, pe Gaz Metan Mediaş.