CSM Politehnica Iaşi, la primul succes în cadrul stagiului de pregătire din Republica Moldova

CSM Politehnica Iaşi a obţinut vineri după amiază prima victorie în cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Republica Moldova,  elevii lui Flavius Stoican învingând cu scorul de 1-0 (1-0) echipa a doua a clubului Şheriff Tiraspol. Singurul gol al meciului a venit în urma unui corner când, după o combinație între Spătaru și Moldovan, centrarea ultimului a fost trimisă în proprie poartă de un jucător al celor de la Sheriff. Ieşenii au început partida într-o formulă care a cuprins mai mulţi tineri, antrenorul Flavius Stoican dorind să le testeze acestora calităţile în vederea unei eventuale cooptări în lotul lărgit al echipei: Axinte – Tiago Almeida, Moisi, Sonea, Panțîru – Iosipoi, Chelaru – Danale, Spătaru, Asăvoaie – Moldovan. În minutul 32, în locul lui Iosipoi a intrat Dodan. În repriza secundă, la CSM Poli au jucat: Brânză – Tiago (min. 65 Bosoi), Moisi (min. 75 Vlad Mare), Sonea (min. 75 Chelaru ’75), Panțîru – Vremea, Cioinac – Platini, Pedro, Spătaru (Kizito min. 65) – Tito. Potrivit site-ului clubului, repriza secundă a adus multe ocazii la poarta celor de la Sheriff, ratate de Petro, Tito și Chelaru. În minutul 89, Janos Brânză a apărat un penalty  ușor acordat de arbitru, fază la care Gabriel Bosoi a primit cel de-al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Cristea, Mihalache, Frăsinescu și Boiciuc nu au evoluat, cei patru făcând antrenament separat. Andre Felipe și Tengarrinha nu au fost folosiți din cauza unor probleme de ordin medical. Cei doi au părăsit cantonamentul și vor efectua investigații suplimentare. În funcție de rezultate, va fi luată o decizie privind semnarea contractelor cu ei. Următorul meci de pregătire al celor de la CSM Politehnica Iaşi este programat sâmbătă, 24 iunie, în compania formaţiei Zaria Bălți (locul 4 în clasamentul Republicii Moldova). Duminică, 25 iunie, elevii lui Flavius Stoican vor disputa un nou meci de verificare, împotriva echipei Sheriff Tiraspol, campioana en-titre a Republicii Moldova. Ultima partidă de verificare din cadrul stagiului de pregătire pe care fotbaliştii ieşeni îl efectuează în Republica Moldova, înainte de revenirea în ţară, programată pe 30 iunie, este programată săptămâna viitoare, în compania formaţiei Cernomoreţ Odessa (Ucraina).