5:13 pm - Tuesday April 19, 4878

Nu a fost loc de surpriză: Politehnica Iaşi – Steaua Bucureşti 20-47 (13-33)

După surpriza înregistrată în runda inaugurală, când au remizat, scor 20-20, în deplasare, în faţa lui CSM Bucureşti, rugbyştii de la Politehnica Iaşi au avut de trecut sâmbătă, pe teren propriu, un nou hop, în persoana celor de la Steaua Bucureşti, una dintre echipele “tari” din Superligă. Continuând seria evoluţiei bune de acum o săptămână din Capitală, ieşenii au început excelent partida de pe Stadionul Tepro şi au deschis scorul încă din min. 3, prin încercarea reuşită de Shaund şi transformarea din Daniel Plai. Conduşi cu 0-7 pe tabelă, militarii şi-au revenit imediat şi în zece minute au înscris două eseuri prin Sakalia, ambele transformate de Florin Vlaicu. Plai reuşeşte să reducă diferenţă (10-14) în urma unei lovituri de penalitate, însă oaspeţii replică imediat prin Shoana (eseu) şi Vlaicu (transformare). Până la pauză, gazdele mai punctează o dată prin Daniel Plai (încercare), în timp ce oaspeţii duc scorul la 13-33, în urma reuşitelor lui Strătilă şi Patelesio. În repriza a doua, deşi cu un om în minus după eliminarea lui Lucaci, ieşenii reuşesc un nou eseu, prin Druşcă, şi o nouă transformare, prin Daniel Plai. Pe final, experienţa mult mai vastă a oaspeţilor a făcut ca aceştia să reuşescă alte trei eseuri, prin Strătilă şi Neagu (două), urcând scorul final la 20-47. Victorie meritată a Stelei, în faţa unei echipe care însă a arătat foarte multe lucruri frumoase. În celelalte meciuri din etapa a II-a a Superligii, disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: Universitatea Cluj – CSM Bucureşti 12-50 şi Timişoara Sarances – CSM Ştiinţa Baia Mare 23- 15. În clasamant, după două etape: 1. Steaua Bucureşti – 10 p, 2. CSM Bucureşti – 7 p, 3. CSM Ştiinţa Baia Mare – 5 p, 4. Timişoara Sarances – 4 p, 5. Politehnica Iaşi – 2 p, 6. Universitatea Cluj – 0 p, 7. Dinamo Bucureşti – 0 p. În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 11.00, pe Stadionul “Florea Dumitrache” din Capitală, formaţia Dinamo Bucureşti.