LNHM: Debut cu stângul pentru Politehnica Iaşi

Politehnica Iaşi a debutat cu o înfrângere în noua ediţie a Ligii Naţionale de Handbal Masculin (LNHM), scor 29-32 (18-18), în deplasare, în faţa fostei campioane Minaur Baia Mare. Duelul celor două nou promovate a fost unul echilibrat timp de 50 de minute, după care, în ultima parte a meciului, gazdele au reuşit să se desprindă în învingătoare. În prima repriză, ieşenii au jucat de la egal la egal cu adversarii, având avantaj de trei goluri pe tabela de scor (13-10) în minutul 20. Până la finalul primei reprize, maramureşenii au reuşit să revină şi să egaleze. În partea a doua, cele două echipe au continuat să ofere un joc spectaculos, cu multe goluri, gazdele reuşind să se distanţeze doar pe final, când ieşenii au căzut şi din punct de vedere fizic. Oricum, rezultatul înregistrat de ieşeni, deşi au pierdut, este dătător de speranţe pentru întâlnirile viitoare. Au înscris pentru Politehnica Iaşi: Laurenţiu Niţu (6 goluri), Anatoli Bulov (5), Vladimir Carali (4), Ciprian Vancea (4), Cosmin Chirilă (4), Cristian Bursuc (3), Ionuţ Săulescu (2) şi Alexandru Ciobanu (1). În celelalte meciuri din etapa 1 a LNHM, disputate la sfârşitul săptămânii trecute, s-au înregistrat rezultatele: HC Dobrogea Sud – CSU Suceava 23-29, Potaissa Turda – Steaua 21-22, CSM Făgăraş – Dinamo 23-32, Dunărea Călăraşi – Politehnica Timişoara 24-23, HC Vaslui – CSM Bucureşti 30-26 şi HC Odorhei – CSM Focşani 25-23. În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni duminică, 10 septembrie, de la ora 11.00, în Sala Polivalentă, formaţia Dunărea Călăraşi.

Filed in: Informațía zilei, Sport