LNHM: Politehnica Iaşi a pierdut derby-ul Moldovei

Politehnica Iaşi a fost, din nou, la un pas de a obţine primele puncte în Liga Naţională de Handbal Masculin (LNHM), duminică după amiază, în derby-ul Moldovei, disputat la Vaslui. Într-o atmosferă incendiară, ieşenii au pierdut, în final (30-33), după o partidă aprig disputată, deşi conduceau la pauză (18-15), iar la un moment dat, în repriza secundă, au avut chiar şi patru goluri avans pe tabela de marcaj. La fel ca în meciul de săptămâna trecută, de pe teren propriu, contra celor de la Dunărea Călăraşi, ieşenii au început bine meciul, însă finalul a fost unul de coşmar, aceştia pierzînd în ultimele zece minute o partidă pe care, la un moment dat, au avut-o în mână, asta şi pe fondul unei pregătiri fizice deficitare. Pentru ieşeni au înscris: Ciprian Vancea (6 goluri), Laurenţiu Niţu (5), Cosmin Capotă (4), Vlad Sâncelean (4), Cristian Bursuc (3), Alin Budui (2), Anatoli Bulov (2), Vladimir Carali (2), Alexandru Ciobanu (1), Cosmin Chirilă (1). În celelalte partide din etapa a III-a a LNHM, disputate la sfârşitul săptămânii trecute, s-au înregistrat rezultatele: Dunărea Călăraşi – Dinamo Bucureşti 24-29, HC Odorhei – Steaua Bucureşti 26-20, CSU Suceava – CSM Bucureşti 29-32, HC Dobrogea Sud Constanţa – Politehnica Timişoara 20-20, CSM Făgăraş – Potaissa Turda 25-28. În clasament: 1. Dinamo – 9 p, 2. Potaissa Turda – 6 p, 3. HC Vaslui – 6 p, 4. HC Odorhei – 6 p, 5. Steaua – 6 p, 6. Dunărea Călăraşi – 6 p, 7. Politehnica Timişoara – 4 p, 8. HC Dobrogea Sud – 4 p, 9. CSM Bucureşti – 3 p, 10. CSU Suceava – 3 p, 11. Minaur Baia Mare – 3 p, 12. CSM Făgăraş – 3 p, 13. CSM Focşani – 0 p, 14. Politehnica Iaşi – 0 p. În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni duminică, 24 septembrie, de la ora 11.00, în Sala Liceului cu Program Sportiv (LPS), pe HC Dobrogra Sud Constanţa.