Egalaţi în prelungiri: CSM Politehnica Iaşi – ACS Poli Timişoara 1-1 (1-0)

CSM Politehnica Iaşi a pierdut dramatic, duminică seara, două puncte importante în Copou, în întâlnirea cu trupa condusă de Ionuţ Popa, după ce arbitrul Alexandru Tudor le-a anulat gazdelor, nemeritat, în minutul 91+1, un gol perfect valabil, pe motiv de offside. În acel moment, ieşenii conduceau cu 1-0 pe tabela de marcaj, în urma golului înscris în minutul 45+1 de Kizito. în urma unei faze fixe de la colţul careului. Revenind la golul anulat gazdelor, reuşit în min. 91+1 de Tiago, arbitrul Alexandru Tudor, care iniţial a indicat mijlocul terenului, a revenit asupra deciziei, după ce unul dintre tuşieri a considerat că Jo Santos, care a deviat uşor şutul expediat de fundaşul Iaşiului, s-ar fi aflat în offside. La două minute după anularea golului, oaspeţii au reuşit să egaleze prin Şeroni, care a introdus balonul în poarta lui Keleva, după o centrare excelentă de pe partea stângă a lui Mailat. Aşa s-a scris istoria unui meci în care elevii lui Flavius Stoican au fost foarte aproape de a bifa cea de-a patra victorie a sezonului şi a urca pe locul 6 (loc de play off) în clasament. Au evolaut echipele: CSM Politehnica Iaşi: Kelava – Tiago, Frăsinescu, Cioinac, Sin(min. 46 Bădic) – Qaka, Chlearu – Kizito, Pedro Mendes (min. 78 Cisse), Jo Santos – A. Cristea (min. 66 Ştefănescu); ACS Poli Timişoara: Curileac – Ciucur, Melinte, Cânu (min. 30 Bocşan), Ţigănaşu – Artean, Vaşvari – Alex Munteanu, Curjulic (min. 79 Doman), Bârnoi (min. 71 Mailat), Şeroni. În urma acestui rezultat, ieşenii ocupă locul 9 în clasament, după 12 etape, cu 15 puncte. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va evolua sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 18.00, în deplasare, în compania campioanei, formaţia Viitorul Constanţa.

Filed in: Informațía zilei, Sport