Superligă: Politehnica Iaşi termină turul fără nicio victorie în clasament

Politehnica Iaşi a încheiat turul Superligii de rugby fără nicio victorie, după ce sâmbătă, elevii lui Cosmin Raţiu au suferit un nou eşec la scor, în deplasare, în faţa campionilor de la Timişoara Sarances. Gazdele au început în forţă partida şi în min. 17 conduceau deja cu 7-0, după eseul reuşit de Hunt şi transformarea lui Samoa. Oaspeţii au replicat imediat, Daniel Plai reducând din diferenţă în min. 21, dintr-o lovitură de pedeapsă, după care Curcan (min. 33) a reuşit un eseu spectaculos, transformat apoi de Plai şi Iaşiul a preluat conducerea cu 10-7.  Până la pauză, timişorenii mai reuşesc un eseu, prin Manumua, şi la pauză scorul a fost de 12-10. Imediat după pauză, gazdele înscriu repede alte două eseuri, prin Seniloli (min. 43) şi Rus (min. 47), ambele transformate de Samoa, iar scorul ia proporţii: 26-10. În continuare, campionii domină meciul şi mai înscriu un eseu, prin Helu, transformat de acelaşi Samoa (min. 53), după care a venit rândul lui Umaga să reuşească un nou eseu, transformat de acelaşi Samoa şi scorul devenea 40-10.  Până la final, campionii mai reuşesc un eseu, prin Simionescu, transformat de Samoa, după care ieşenii au o tresărire de orgoliu şi înscriu un eseu frumos prin Atelea Moa. Timişoara – Iaşi 47-17 în min. 67, însă Helu (eseu) şi Samoa majorează scorul la 54-17. Ultima reuşită a partidei aparţine lui Daniel Plai, din nou cel mai bun jucător al iaşiului, care reuşeşte transformarea unei lovituri de pedeapsă, stabilind totodată şi scorul final: Timişoara Sarances – Politehnica Iaşi 54-20 (12-10). În celelalte meciuri din etapa a VI- a a Superligii, disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: CSM Ştiinţa Baia Mare – Dinamo 22-16 şi CSM Bucureşti – Steaua 12-15. În clasament, după finalul turului: 1. Steaua – 25 p, 2. CSM Ştiinţa Baia Mare – 19 p, 3. Timişoara Sarances – 18 p, 4. CSM Bucureşti – 17 p, 5. Dinamo – 13 p, 6. Universitatea Cluj – 4 p, 7. Politehnica Iaşi – 2 p. În etapa viitoare, prima a returului, ieşenii vor întâlni sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 11.00, pe Stadionul Tepro, pe CSM Bucureşti.