Învinşi fără drept de apel: CSM CSU Oradea – Politehnica Iaşi 101 -67

Politehnica Iaşi a înregistrat sâmbătă cea de-a treia înfrângere consecutivă în campionat, piezând cu scorul de 67-101 (18-26, 10-31, 12-26, 27-19), în deplasare, în faţa formaţiei CSM CSU Oradea, după o partidă în care a fost condusă pe tabela de marcaj din primul şi până în ultimul minut de joc. Gazdele au început în forţă meciul de pe Arena “Antonio Alexe”, cu americanul Trotter în prim plan, secondat cu brio de Valeika şi Stamenkovic. Spre finalul primul sfert, oaspeţii reuşesc să echilibreze partida, diferenţa la prima pauză fiind de doar opt puncte. În sfertul al doilea, elevii lui Cristi Achim se distanţează la 28 de puncte, iar în cel de-al treilea sfert, diferenţa creşte la 42 de puncte (82-40). În ultimul sfert, scorul ia proporţii nebănuite pentru ieşeni, care se văd conduşi şi cu 45 de puncte (85-40) în minutul 3. Spre final, oaspeţii reduc din handicap şi termină partida la o diferenţă de “doar” 34 de puncte. Victorie mai clară decât o arată scorul pentru CSM CSU Oradea, formaţie care a profitat din plin de greşelile la recuperare şi lipsa de concentrare de sub panou a ieşenilor. Cel mai bun marcator al moldovenilor a fost Michail Liapis, grecul reuşind să marcheze 17 puncte, dintre care două aruncări de trei puncte. După trei etape, Politehnica Iaşi ocupă locul 9 în clasamentul Ligii Naţionale de Baschet Masculin (LNBM), cu 3 puncte din tot atâtea meciuri. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni sâmbătă, 28 octombrie, pe teren propriu, formaţia Steaua Bucureşti.

Filed in: Informațía zilei, Sport