Victorie în primul amical disputat în Antalya: CSM Poli Iaşi – Olmaliq FK 2-1 (0-1)

CSM Politehnica Iaşi a câştigat, luni după amiază, cu scorul de 2-1 (0-1) primul meci amical disputat în cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Antalya. Elevii lui Flavius Stoican s-au impus, nu fără emoţii, în faţa formaţiei Olmaliq FK, locul VII la finalul turului în prima ligă din Uzbekistan, în urma reuşitelor lui Frăsinescu (min. 60) şi Andrei Cristea (min. 67). Ieşenii, care au fost conduşi pe tabela de scor, încă din minutul 5, au început partida în formula: Denis Rusu – Andrei Sin, Cosmin Frăsinescu, Vitalijs Jagodinskis, Narcis Bădic – Ionuţ Cioinac, Pedro Mendes, Bogdan Gavrilă, Alexandru Taciuc – Alexandru Zaharia, Vasilică Vlădeanu. În minutul 35, Cătălin Ştefănescu şi Vlad Danale i-au înlocuit pe Zaharia şi Gavrilă. La pauză au ieşit Rusu, Sin, Bădic, Taciuc şi Vlădeanu şi au intrat Koşelev, Bosoi, Panţîru, Chelaru şi Kizito. În minutul 60, în locul jucătorilor Pedro, Danale şi Ştefănescu au intrat Jo, Cristea și Platini, iar Jogodinskis a fost înlocuit cu Mihăescu, în minutul 73. Qaka, cu o uşoară tendinită, și portarul Kelava, menajat, nu au fost utilizaţi. De remarcat că în minutul 58, Pedro Mendes a ratat o lovitură de la 11 metri. Următorul test pentru CSM Politehnica Iaşi este programt joi, 18 ianuarie, în compania formaţiei FK Rostov, locul X în prima ligă rusă.