Politehnica Iaşi – CSU Suceava 27-33 (16-15), în derby-ul Moldovei

Handbaliştii de la Politehnica Iaşi nu au mai repetat evoluţia bună din ultimele două partide (cu HC Vaslui – acasă şi Dobrogea Sud – în deplasare, când în ciuda faptului că au pierdut, au lăsat o impresie foarte bună) şi în meciul disputat duminică, în Sala Liceului cu Program Sportiv (LPS) contra celor de la CSU Suceava. Elevii lui Florin Spiridon au pierdut derby-ul Moldovei cu scorul de 27-33, deşi au condus cu 16-15 la pauză şi au avut 19-18 în minutul 34 şi 21-21 în minutul 39. O cădere inexplicabilă pe final i-au privat pe ieşeni dacă nu de o victorie, măcar de o remiză, mai ales după modul cum au evoluat în prima repriză. Pentru gazde, cele mai multe goluri au fost reuşite de Laurenţiu Niţu (5), Vladimir Carali (5), Alexandru Ciobanu (4), Ciprian Vancea (4), Anatoli Bulov (3), Rareş Bursuc (2), Ionuţ Săulescu (2), Cosmin Chirilă (1) şi Raul Chris (1). În alte două partide din etapa a XVIII-a a Ligii Naţionale de Handbal Masculin (LNHM), dsputate la sfârşitul acestei săptămâni, SCM Politehnica Timişoara – CSM Bucureşti 26-29 şi CSM Focşani – HC Vaslui 21-16. În clasament, Politehnica Iaşi ocupă ultimul loc, cu doar 5 puncte acumulate în 18 meciuri. În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni joi, 15 februarie, în deplasare, pe CSM Bucureşti.