5:13 pm - Wednesday April 18, 7855

Doi sportivi ieşeni legitimaţi la Omega Tehnoton, foarte aproape de Olimpiada de la Tokyo!

Sportivii ieşeni Roxana Tudose și Alin Moldoveanu sunt din ce în ce mai aproape de Olimpiada de la Tokio, din 2020. După ce sportiva legitimată la Omega Tehnoton Iași a câștigat aurul la europenele de la Gyor (Ungaria), a venit rândul unui alt sportiv al clubului să reușească performanțe notabile în competițiile internaționale. Alin Moldoveanu a cucerit, împreună cu Laura Ilie Coman, medalia de argint în proba de puşcă 10 metri, dublu-mixt, din cadrul Cupei Mondiale de tir de la Guadalajara (Mexic). Coman şi Moldoveanu au ocupat locul doi cu un punctaj de 498,4, fiind depăşiţi doar de chinezii Xu Hong şi Chen Keduo, care, cu cele 502 puncte adunate au stabilit un nou record mondial. Pe poziţiile trei şi patru s-au clasat echipe din India, iar pe cinci a terminat o echipă din China (Ting Sun/Chenwei Mao). Proba este una olimpică, figurând în programul Jocurilor Olimpice din 2020. „Am avut un turneu internațional la sfârșitul lunii ianuarie unde am avut evoluții competitive de care am fost mulțumit. Apoi au urmat Campionatele Europene de la Gyor unde mi-au lipsit 1.5 puncte pentru a intra în finală și a urmat Cupa Mondială din Guadalajara, unde m-am descurcat foarte bine în proba de dublu-mixt. Drumul e lung și mai am mult de exersat până o să fiu eu foarte mulțumit de ceea ce trag. La Campionatul Mondial din Coreea de Sud, din septembrie vizez calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. E un proces de durată, dar sper că în câteva luni, preferabil până în septembrie, să fiu constant la cifre înalte”, a declarat sportivul legitimat la clubul Omega Tehnoton Iași. De remarcat este și faptul că perechea română a fost singura din Europa, la această probă, clasată pe primele locuri, într-un sport dominat din ce în ce mai clar de sportivii asiatici. Roxana Tudose, sportiva legitimată la clubul Omega Tehnoton Iași, a făcut parte din echipa feminină a României care a cucerit, săptămâna trecută, medalia de aur la Campionatul European de tir comprimat, după o finală câştigată în faţa reprezentativei Danemarcei în proba de pușcă aer comprimat 10 metri..„Tirul sportiv se menține la standarde înalte, iar rezultatele din acest an ne îndreptățesc să credem că și Alin Moldoveanu si Roxana Tudose, sportivi legitimati la clubul Omega Tehnoton, vor obține calificarea pentru Jocurile Olimpice din 2020, de la Tokio. Am speranța că după medalia de aur de la Londra, Alin Moldoveanu își va îmbogăți palmaresul cu cel puțin încă o medalie în Japonia, și de ce nu, Roxana Tudose să fie una dintre surprizele plăcute ale competiției”, a declarat Maricel Popa, președintele Consiliului Județean (CJ) Iași. Reamintim faptul că ultimul campion olimpic al României în acest sport și singurul campion olimpic al Iașului este Alin Moldoveanu, care a câștigat medalia de aur la JO de la Londra, în 2012.