5:13 pm - Wednesday April 19, 4023

Ieşenii, ca în vremurile bune: FC Politehnica – Concordia Chiajna 3-0 (2-0)

FC Politehnica Iaşi a obţinut luni seara, în Copou, cea de-a doua victorie din campionat, după ce a învin cu scorul de 3-0 (2-0) pe Concordia Chiajna, în epilogul etapei a VII-a a Ligii 1. Cu Kamer Qaka şi Moussa Sanoh introduşi în teren încă din primul minut de Flavius Stoican şi cu Laurenţiu Rus trecut fundaş dreapta, în locul spaniolului Adria Gallego, urcat la mijloc, alături de Andrei Sin şi Dylan Flores, gazdele au practicat un joc ofensiv, deosebit de spectaculos, concretizat prin trei goluri foarte frumoase, care au mai şters din prestaţiile slabe ale moldovenilor din debutul campionatului. Iaşul începe în forţă meciul şi în min. 16, şutul din careu al lui Moussa Sanoh este deviat în propria poartă de Albu. Iureşul gazdelor la poarta tânărului Costache se înteţeşte şi Flores, în min. 36, modifică pntru a doua oară tabela, după un şut senzaţional de la 20 de metri. Trei minute mai târziu, oaspeţii au şansa de a reduce din handicap, însă Guessam trimite, dintr-un metru, peste poartă!  În min. 41, Panţâru ia o acţiune pe cont propriu, traversează întregul teren, după care întoarce balonul pentru Laurenţiu Rus, al cărui şut trece de puţin peste tranversală! Prima repriză se încheie cu o nouă ocazie a lui Guessan, care reia, la rându-i, peste poartă, după o centrare foarte bună de pe partea stângă a lui Nivaldo. Repriza a doua este şi mai spectaculoasă, cu gazdele, în continure, în prim plan. În min. 65, Panţâru, după o cursă senzaţională pe partea stângă, şutează din alergare, balonul lovind bara transversală! Introdus în min. 75 în locul lui Moussa Sanoh, Lewis Bekui are un debut de vis în tricoul Iaşului, ghanezul reuşind să marcheze, în min. 88, golul care a consfinţit victoria absolut meritată a moldovenilor. Succes fără dubii al elevilor lui Flavius Stoican, care se pare că au depăşit perioada mai puţin fastă de la începutul sezonului. Au evoluat echipele: FC Poli Iaşi: Cobrea – L. Rus, Mihăescu (min. 68 Aguinaldo), Frăsinescu, Panţâru – Qaka – Gallego, Flores, Sin – Sanoh (min. 75 Bekui), A. Cristea (min. 80 N’Dongala); Concordia: Costache – Bărboianu, Albu, Marc, Nivaldo – Grădinaru, Bucşa, Gorobsov, Ivanovici (min. 71 Fota)- Batin (min. 71 Măzărache), Guessan (min. 46 Bawab). În urma acestui rezultat, FC Politehnica Iaşi a urcat pe locul 11 în clasament, cu 8 puncte. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni duminică, 16 septembrie, de la ora 18.00, în deplasare, formaţia FC Voluntari, ocupanta ultimului loc în clasament.