Politehnica Iaşi, eliminată din Cupa României

Politehnica Iaşi a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a fost învinsă, marţi seara, în Copou, cu 5-7, după executarea loviturilor de departajare, de Viitorul Constanţa. Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Ianis Hagi (din penalty) şi Măţan, gazdele egalând în repriza secundă prin Sanoh şi Frăsinescu. În minutul 75, Andrei Cristea a fost eliminat de pe teren, după ce arbitrul Marcel Bârsan i-a arătat cartonaşul roşu pentru injurii. Rămaşi în zece jucători, ieşenii au reuşit să menţină nemodificată tabela de marcaj şi în cele două reprize de prelungiri, ajungându-se astfel la loviturile de departajare. Jucătorii lui Gică Hagi au fructificat cu gol toate cele cinci lovituri de departajare, în timp ce N’Dongala, de la gazde, a trimis balonul în bară. Astfel, Viitorul se califică, cu emoţii, în sferturile de finală ale Cupei României, după un meci echilibrat. Pentru ieşeni vine meciul din campionat, de vineri, de pe teren propriu, cu CSU Craiova, o partidă care, în aceste condiţii, devine decisivă pentru viitorul pe banca moldovenilor al antrenorului Flavius Stoican.