5:13 pm - Saturday April 19, 5406

Gaz Metan – Poli Iaşi 3-2. Ieşenii, la prima înfrângere din campionat

Deşi aveau posibilitatea de a urca pe locul 1 în clasament în cazul unui succes, oaspeţii au început timid întâlnirea de la Mediaş, disputată pe o căldură sufocantă şi la o oră (15.30) total neobişnuită pentru Liga 1. Gazdele, care veneau după trei victorii consecutive în campionat, i-au luat „tare” pe ieşeni şi în min. 21, Fofana introduce balonul în plasă, golul fiind însă anulat de arbitrul Istvan Kovacs pe motiv de offside. În min. 36, Sergiu Buş trimite o torpilă de la 25 de metri, însă Denis Rusu este la post. Repriza a doua a fost una efectiv „nebună” cu cinci goluri marcate în numai 20 de minute. Primii care au deblocat tabela au fost ieşenii, prin Adrian Bălan (min. 50), care a trimis balonul sub transaversală, din cinci metri, după o centrare perfectă a lui Breveeld. Două minute mai târziu, acelaşi Adrian Bălan face 2-0 pentru Iaşi, după ce a transformat cu precizie penalty-ul obţinut de Platini. Şapte minute mai târziu, gazdele reduc din diferenţă, tot din penalty, transformat de Marius Constantin, după un fault în careu comis de Rusu. Ofensiva la poarta oaspeţilor este totală, Gazul restabilind egalitatea pe tabela de marcaj în min. 67, prin Chamed, care a executat magistral o lovitură liberă de la 20 de metri. Oaspeţii nu se regăsesc şi încasează şi cel de-al treilea gol, în min. 73, prin Sergiu Buş. Ieşenii au şansa egalării în ultimul minut de joc, însă şutul lui Andrei Cristea, din lovitură liberă de la 25 de metri, trece peste transversală. Meci modest făcut de elevii lui Mihai Teja, cu un Breveeld aflat în zi execrabilă, vinovat pentru două din cele trei goluri încasate de echipa sa, în urma unor pase greşeite la mijlocul terenului, cu un Passaglia care continuă să ridice semne de întrebare în privinţa motivului pentru care a fost transferat în vară în Copou şi cu un Loshaj lipsit total de imaginaţie. Alături de aceştia, nici cei doi tineri din lot, Ovidiu Horşia şi Iuliu Haţieganu, nu au rupt deloc „gura târgului”, dând în acest fel apă la moară celor care susţin că, în special în cazul jucătorului împrumutat de la „U” Cluj, mai au mult de muncit pentru a deveni cu adevărat jucători de nivelul Ligii 1. Una peste alta, Poli Iaşi suferă prima înfrângere din acest sezon, demonstrând că startul bun de sezon nu a fost decât un simplu foc de paie. Au evoluat echipele: Gaz Metan: Pleşca – Roberto Romeo, M. Constasntin, Larie, Velisar – Droppa (min. 54 N. Roşu), Fofana, Olaru (min. 80 Popa) – Ely Fernandes (min. 54 Chamed), Segiu Buş, Dumitru Cardoso; Poli Iaşi: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, A. Radu – Breveeld, Loshaj – Haţiegan (min. 46 Platini), Passaglia (min. 76 A. Cristea), Horşia (min. 79 Onea) – Bălan. După această etapă, campionatul Ligii 1 se va întrerupe timp de două săptămâni, pentru a face loc meciurilor echipei naţionale din preliminariile EURO 2020, cu Spania joi, 5 septembrie, ora 21.45, pe Arena Naţională) şi Malta (duminică, 8 septembrie, ora 19.00, Stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti). În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va întâlni pe 15 septembrie, de la ora 18.00, pe Hermanstadt, meciul urmând să se dispute la Vaslui sau la Piatra Neamţ, având în vedere că suprafaţa de joc a stadionului din Copou va fi înlocuită.