7:07 am - Thursday April 9, 2020

Partidul „Împreună pentru Moldova”a fost lansat oficial la Iaşi. Cine sunt candidaţii PIM la Primărie şi CJ

La Iaşi a avut loc, duminică, lansarea oficială a Partidului „Împreună pentru Moldova” (PIM), formaţiune care îşi propune să militeze pentru dezvoltarea economică şi socială a regiunii Moldovei. La eveniment, care a avut loc în Sala „Mihai Eminescu” a Hotelului „Traian”, au fost prezente peste 300 de persoane, membri şi simpatizanţi ai partidului, în frunte cu membrii fondatori ai noii formaţiuni Ionel Apostol – preşedintele PIM, Cătălin Urtoi – preşedintele onorific al Asociaţiei „Moldova vrea autostradă” şi Marian Dumitru – preşedintele PIM Galaţi. De asemenea, din prezidiu au mai făcut parte Andreea Nicoară şi Marius Stan, fostul primar al Galaţiului, membri în conducerea centrală a noii formaţiuni politice. După intonarea Imnului de Stat al României şi a imnului PIM – „Balada” lui Ciprian Porumbescu, preşedintele Partidului „Împreună pentru Moldova”, Ionel Apostol, a dat citire programului politic al noii formaţiuni, în care se precizează, printre altele,  că PIM este un partid de centru dreapta, care militează pentru reformarea statului român, garantarea drepturilor şi libertăţilor individuale precum şi a proprietăţii private. Primele trei obiective ale PIM, prevăzute în statut, sunt apărarea şi promovarea valorilor naţionale şi a interesului naţional, apărarea suveranităţii naţionale, a independenţei şi unităţii statului, a integrităţii naţionale, a ordinii de drept şi a principiilor democraţiei constituţionale, precum şi susţinerea dezvoltării infrastructurii regionale, ca obiectiv de strategie naţională. „Partidul Împreună pentru Moldova s-a născut dintr-o necesitate, respectiv din necesitatea dezvoltării Moldovei. Toţi cei trei membri fondatori ai partidului provin din asociaţii civice, care militează pentru dezvoltarea economică a Moldovei. Să nu ne facem iluzii că cei de la centru doresc să sprijine dezvoltarea regiunii noastre. Acest lucru va trebui să-l facem noi, Partidul Împreună pentru Moldova născându-se tocmai din această necesitate”, a declarat Ionel Apostol, preşedintele PIM, care a dăugat că noua formaţiunile politică, lansată duminică la Iaşi, susţine conceptul de regionalizare pe bază de subsidiaritate. Printre celelalte măsuri promovate de Partidul „Împreună pentru Moldova” se numără: parlament bicameral, cu reducerea numărului de parlamentari până la cel mult 300, diminuarea numărului de semnături în vederea participării la campaniile electorale a unui număr cât mai mare de cetăţeni, în special la nivel local, unde democraţia participativă este mai uşor realizabilă, renunţarea la pragul electoral, două tururi de scrutin pentru alegerea primarilor şi a preşedinţilor consiliilor judeţene, depolitizarea instituţiei „Avocatul poporului”, pentru asigurarea independenţei şi neutralităţii acesteia, depolitizarea Curţii Constituţionale a României (CCR), prin alegerea unor judecători independenţi, protejarea luptei anticorupţie, precum şi depolitizarea administraţiei publice, prin introducerea concursurilor bazate pe competenţe profesionale. În ceea ce priveşte măsurile pentru modernizarea şi dezvoltarea regiunii Moldovei, PIM militează, printre altele, pentru construcţia autostrăzilor Ungheni – Iaşi – Târgu Mureş (A8), în conformitate cu Master Planul General de Transport al României (MPGT) şi Legea nr. 291/2018, până în 2030, Siret – Suceava – Bacău – Focşani – Buzău – Ploieşti (A7), conform MPGT, până în 2030, conectarea oraşelor reşedinţă de judeţ (Botoşani, Vaslui, Piatra Neamţ şi Galaţi) la culoarele principale de transport A7 şi A8, prin drumuri expres şi construirea aeroportului internaţional pentru regiunea metropolitană Galaţi – Brăila. De asemenea, în cadrul relaţiilor speciale cu Republica Moldova, PIM sprijină dezvoltarea unor proeicte comune de integrare europeană, în vederea realizării idealului naţional, esenţiale fiind cele trei mari proiecte de infrastructură între regiunea Moldova din România şi Republica Moldova, respectiv finalizarea conductei de gaze naturale Iaşi – Ungheni – Chişinău, realizarea autostrăzii Iaşi – Ungheni – Chişinău, precum şi realizarea podului rutier de peste râul Prut, de la Ungheni. La finalul întâlnirii, preşedintele PIM, Ionel Apostol, a anunţat candidaţii partidului la alegerile locale din acest an, în persoana lui Cătălin Urtoi – pentru funcţia de primar al municipiului Iaşi şi, respectiv, Dragomir Tomaşeschi – pentru funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Iaşi. În discursul său, Cătălin Urtoi, candidatul Partidului „Împreună pentru Moldova” la Primăria Municipiului Iaşi, a declarat că proiectul său politic pentru alegerile locale din acest an, intitulat „Împreună pentru Iaşi”, conţine trei mari direcţii şi anume: educaţia, mediul şi infrastructura. „Iaşul are o resursă nepreţuită şi aceasta este reprezentată de studenţi. Trebuie să ne folosim de această resursă extraordinară de care dispune oraşul nostru, de cunoştinţele acumulate de cei care învaţă în oraşul nostru, astfel încât, la terminarea studiilor, aceştia să nu mai părăsească ţara. La fel, în ceea ce priveşte mediul, trebuie să acţionăm urgent pentru ca Iaşul, care în acest moment este unul dintre cele mai poluate oraşe din România, să scape de această etichetă, iar în privinţa infrastructurii, prioritatea mea, în calitate de candidat la funcţia de primar al municipiului Iaşi, o constituie, pe lângă construcţia autostrăzii A8, modernizarea străzilor din oraş, pentru că, din păcate, în acest moment, în anul de graţie 2020, Iaşul  – al doilea oraş ca număr al populaţie din România – mai are încă drumuri de pământ, lucru care este o ruşine pentru comunitate”, a declarat Cătălin Urtoi. La rândul său, Dragomir Tomaşevschi, fost prefect al judeţului Iaşi şi candidat din partea PIM la funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Iaşi la alegerile locale din acest an, a subliniat că prioritatea sa va fi reformarea acestei instituţii.

Filed in: Informațía zilei, Politic

Comments are closed.

;