Sepsi – Poli Iaşi 1-1. Mircea Rednic, la primul punct de când a descălecat în Copou

Ieşenii încep curajos partida din Covasna şi în min. 5 Habib Habibou reia frumos cu capul, din careu, însă balonul este reţinut de Niczuly. Un minut mai târziu, Chacana este surprins în poziţie de offside, pentru ca în min. 15, inevitabilul să se producă: Ovidiu Horşia execută impecabil o lovitură liberă de pe partea dreaptă, balonul fiind trimis direct sub transversală. Prima repriză se termină cu un penalty neacordat de arbitrul Marian Barbu gazdelor, după ce balonul îl loveşte în mână, în careu, pe Sorin Şerban. În cel de-al doilea mitan, elevii lui Leo Grozavu sunt mult mai îndrăzneţi în atac, motiv pentru care acţiunile ofensive la poarta lui Denis Rusu se înmulţesc. După ocazia ratată de I. Fulop (min. 53 – şut din lovitură liberă, balonul fiind respins din zid de Habibou), Safranko reuşeşte să aducă egalarea pe tabela de marcaj în min. 69, după o fază bâlbâită în careul oaspeţilor. Defensiva elevilor lui Mircea Rednic se cladină din ce în ce mai rău, însă imprecizia atacanţilor gazdelor face ca meciul să se termine la egalitate. Iaşul a arătat mai bine decât în celelalte patru meciuri oficiale disputate în sezonul regulat, în care a pierdut pe linie, însă mai are mult de lucrat, mai ales în apărare. Au evoluat echipele: Sepsi: Niczuly – Csiszer, Bouhenna, Tincu. Şerban – Velev (min. 46 I. Fulop), Vaşvari – Gal Andrezly (min. 46 Diaz), Achahbar (min. 82 L. Fulop), Ştefănescu, Safranko; Poli Iaşi: Rusu – Grădinaru, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban – Passaglia (min. 56 Breveeld), De Iriondo – Chacana, Omoh, Horşia (min. 75 Platini) – Habibou (min. 63 Luckassen). După prima etapă din play-off, Poli Iaşi ocupă, în continuare, locul 6 în clasament, cu 12 puncte. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni sâmbătă, 7 martie, de la ora 21.00, în Copou, pe Dinamo Bucureşti. Până atunci, însă, miercuri, 4 martie, de la ora 20.00, elevii lui Mircea Rednic vor înfrunta, tot în Copou, pe Universitatea Craiova, în sferturile Cupei României.