2:46 pm - Sunday November 29, 2020

rISeUp! Capitala Tineretului din România își reia activitatea la Iași

Mandatul Iașului pentru deținerea titlului Capitala Tineretului din România a fost prelungit până la data de 31 octombrie 2020, pe baza unui plan prezentat Guvernanței programului de către Federația Organizațiilor Neguvernamentale de Tineret din Iași (FONTIS) împreună cu Primăria Municipiului Iași, entitățile care asigură co-managementul Programului ICTR 2019-2020. Obiectivele pentru perioada extinsă sunt următoarele: consolidarea cadrului strategic de acțiune la nivel local și regional în domeniul tineretului; animarea ecosistemului local de tineret prin intermediul unor programe și proiecte ce încurajează implicarea comunitară, participarea și dezvoltarea varietății de petrecere a timpului liber; dezvoltarea infrastructurii locale de găzduire și dezvoltare a sectorului de și pentru tineret. Pe lângă acestea, programul va urmări și consolidarea capacității sectorului de tineret local în a livra proiecte și programe de calitate ulterior finalizării Programului „Iași – Capitala Tineretului din România 2019-2020”. Acțiunile cheie din următoarea perioadă sunt legate de realizarea Strategiei de Tineret a Municipiului Iași și de stabilirea pașilor următori pentru înființarea unui centru pentru tineret. De asemenea, vom continua procesul de revitalizare urbană în cinci cartiere ale orașului, vom relua activitățile asociate priorității „CulturISe” și, nu în ultimul rând, vom demara campania de educație electorală pentru tineri „rISe to VOTE!”. „Echipa noastră are doza necesară de optimism pentru a trece cu bine și împreună peste această perioadă, iar laitmotivul activității noastre din următoarele luni va fi cuvântul „inovare”. Va trebui să demonstrăm că un titlu de Capitală a Tineretului din România nu înseamnă doar mulți tineri, în același loc și în același timp. Rămânem fideli obiectivelor pe care ni le-am asumat atât în dosarul de candidatură, cât și în fața întregii comunități și suntem convinși că ziua de 31 octombrie a acestui an va fi un moment al bilanțului pozitiv pentru tinerii orașului nostru”, a declarat Mircea Meriacri, managerul Programului „Iași – Capitala Tineretului din România” și președintele Federației Organizațiilor Neguvernamentale de Tineret din Iași (FONTIS). rISeUp!, conceptul câștigător care a adus titlul la Iași, urmărește dezvoltarea unor legături sustenabile între organizațiile de tineret și administrația publică locală, alături de crearea unui cadru propice unde structurile de tineret și inițiativele îndreptate către tineri să poată coaliza, astfel încât eficiența și impactul lor asupra comunității să fie sporite. Coordonatorii locali și naționali vor lucra îndeaproape pentru a asigura implementarea unor activități în condiții de siguranță maximă a sănătății în contextul reglementărilor în vigoare în ceea privește pandemia COVID-19.

Filed in: Informațía zilei, ONG-uri

Comments are closed.

;