5:13 pm - Monday April 19, 8477

Alibec a ”stins lumina” în Copou: CSMS Iași – Viitorul Constanța 1-2 (1-0)

Liga a II-a a început să se vadă mult mai clar în Copou, după ce formația CSMS Iași a pierdut luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-2 (1-0), în fața uneia dintre contracandidatele la evitarea retrogradării, echipa lui Gică Hagi, Viitorul Constanța. Practicând unul dintre cele mai slabe jocuri din actualul campionat, elevii lui Liviu Ciobotariu nu au avut nicio șansă în fața puștilor lui Cătălin Anghel, care au zburdat pe teren și au etalat un fotbal frumos, bazat exclusiv pe atac. O vină importantă pentru înfrângerea suferită de ieșeni o are, însă, și antrenorul Liviu Ciobotariu, care a ales o tactică total greșită în fața unei formații care are ca principal atu jocul combinativ și mereu îndreptat spre poarta adversă. În acest meci, capital pentru gazde în lupta lor pentru salvarea de la retrogradare, fostul antrenor al lui FC Național, CS Otopeni și Dinamo a decis să se apere, fără a conta deloc pe atac. În aceste condiții, golul înscris de Ciprian Milea, în minutul 44, a fost oarecum nedrept, având în vedere ce se întâmplase pe teren până în acel moment (șase ocazii clare de gol, ratate de constănțeni, printre care și o bară, la lovitura de cap a lui Dică). Faptul că reușita lui Milea a fost o pură întâmplare a fost confirmat în repriza a doua, când elevii lui Cătălin Anghel au hărțuit pur și simplu defensiva gazdelor, care a cedat, mai întâi în minutul 68, iar apoi în minutul 85, în fața șuturilor excepționale ale lui Denis Alibec. De altfel, jucătorul aflat în proprietatea lui Internazionale Milano și împrumutat până la vară la Constanța a fost cel mai bun jucător de pe teren, cu cel puțin o clasă peste toți ceilalți fotbaliști care au evoluat luni seară pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”. Victoria echipei de pe Litoral a fost una mult mai clară decât o arată scorul, puștii lui Hagi arătând că merită cu vârf și îndesat să evolueze și la anul pe prima scenă fotbalistică a țării. În urma acestui rezultat, care o menține pe CSMS Iași pe locul 16, după 26 de etape, cu numai 22 de puncte, suporterii i-au cerut demisia antrenorului Liviu Ciobotariu. În meciul de luni seara, gazdele au evoluat în formula: Irimia– Mihălăchioaie, Tincu, Avrămia, Vladu – Milea (min. 70  – Cl. Ionescu), Straton – Mitic, Cl. Tudor (min. 82 – Gado), Moutinho (min. 60 – Herghelegiu) – Pătulea. În etapa viitoare, CSMS Iași va evolua, în deplasare, sâmbătă, 20 aprilie, împotriva echipei CS Severin.