5:13 pm - Monday April 18, 7014

CS Universitatea Craiova – Poli Iaşi 1-0 (0-0). Un meci de uitat cât mai repede de ieşeni

Ieşenii au început cum nu se putea mai prost meciul de pe „Ion Oblemenco”, Nicandro Breeveld fiind nevoit să părăsească terenul după numai un sfert de oră, din cauza unei accidentări, surinamezul fiind înlocuit cu De Iriondo. În min. 37, Mihalache este eliminat de arbitrul Ovidiu Haţegan, după o intrare criminală la Erwin Koljic. Bosniacul, care este suspect de fractură de peroneu, a fost scos pe targă de pe teren şi transportat de urgenţă la spital. Rămaşi în zece oameni, oaspeţii nu au contat deloc în ofensivă, asta după ce, la pauză, Daniel Pancu l-a scos pe Andrei Cristea şi l-a introdus pe masivul Zajmovic, teoretic un jucător mult mai „bătăios” în duelurile directe cu înalţii Bălaşa şi Marius Constantin. Gazdele, care au acuzat din plin eliminarea lui Koljic de pe teren, reuşesc totuşi să înscrie, în min. 57, prin Bărbuţ, la o nouă gafă a lui Buşu. Meciul este slab din punct de vedere tehnic şi spectacular, ambele echipe chinuindu-se efectiv să ofere cât de cât faze de fotbal celor care au privit meciul la televizor. Elevii lui Daniel Pancu au reuşit „performanţa” de a nu trage niciun şut pe poartă (implicit şi pe spaţiul porţii”) pe toată durata meciului, fiind, aşa cum am mai zis, inexistenţi în atac. Un meci pe care ieşenii ar trebui să-l uite cât mai repede, la fel ca şi gazdele, care au fost de nerecunoscut. Pentru trupa din dealul Copoului urmează două săptămâni de pauză, cauzate de meciurile echipelor naţionale, perioadă în care „Pancone” va trebui să regleze toate aspectele negative apărute în jocul echipei. CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu – Nistor, Bic (min. 82  Mateiu), Cicâldău (min. 76 Screciu) – Baiaram, Koljic (min. 43 Bărbuţ), A. Ivan; Poli Iaşi: Axinte – Onea (min. 88 Popadiuc), Mihalache, Baxevanos, Buşu – Vanzo (min. 66 Acka), Breeveld (min. 15 De Iriondo), Passaglia – Platini (min. 46 Cabral), A. Cristea (min. 46 Zajmovic), Calcan.