Aur european pentru sportivii ieșeni de la Taekwon-Do

După un an 2013 mai puțin prolific din punct de vedere al performanțelor sportive, echipa de seniori a României, din care face parte și luptătorul ieșean Sorin Miron, sportiv al C.S. Kwang-Gae, a revenit din Italia, cu titlul de campioană a Europei la proba de ”Tehnici Speciale”. De asemenea, la proba de ”Spargeri Forță”, echipa ieșeană de seniori a ocupat locul 4. Ediția din acest an a ”Europenelor” a avut loc în perioada 24-27 aprilie, la Riccione (Italia) și a reunit la start 560 sportivi din 29 de țări. România a cucerit trei medalii de aur, șase de argint și nouă de bronz, ocupand, la final, locul 5 în clasamentul general, la doar o medalie de argint în spatele țării organizatoare. “Sunt foarte bucuros pentru faptul că am recâștigat titlul european la Tehnici Speciale. A fost o medalie foarte disputată, cu mult mai multe emoții decât în anii precedenți, semn că și celelalte echipe devin din ce în ce mai bune de la an la an. În prima rundă, arbitrii au considerat că am lovit corect țintele doar eu și încă un coleg din echipă, intrând astfel la baraj pentru medalia de aur, cu echipa Germaniei. După aproximativ o oră, cu nu mai puțin de 11 probe de departajare – sărituri diferite la ținte ridicate din ce în ce mai sus (2.30-2-80m), am reușit să primim punctele câștigătoare și să intonăm iar imnul național de pe podiumul european”, a declarat Sorin Miron, președintele Clubului Sportiv Kwang-Gae Iași, membru în Biroul Federal al Federației Române de Taekwon-Do ITF.