5:13 pm - Tuesday April 19, 3340

CSMS Iaşi a debutat cu stângul în noua ediţie a Ligii I

CSMS Iaşi a debutat cu o înfrângere în noua ediţie a Ligii I la fotbal, elevii antrenorului Ionuţ Popa fiind învinşi duminică, 23 iulie, pe teren propriu, cu scorul de 1-2 (0-0) de fosta campioană a României, formaţia Oţelul Galaţi. Meciul a fost unul de o factură tehnică modestă, ambele echipe acuzând din plin problemele de ordin financiar şi organizatoric cu care se confruntă: ieşenii, cu un lot subţire, departe de pretenţiile Ligii I, motivul fiind lipsa banilor (echipa este sprijinită din punct de vedere financiar numai de Primărie), în timp ce oaspeţii nu au putut efectua transferuri în această vară, din cauza datoriilor pe care clubul le are la bugetul de stat. În aceste condiţii, meciul a fost unul crispat, cu foarte multe greşeli tehnice şi de o parte şi de alta, în care, totuşi, oaspeţii au fost cu o clasă pentru gazde. După o primă repriză echilibrată, în care marile ocazii au aparţinut ieşenilor, Claudiu Tudor şi Claudiu Ionescu ratând, pe rând, deschiderea scorului, în repriza a doua, gălăţenii pun stăpânire pe joc, reuşind să înscrie, din penalty, în minutul 52, prin Laurenţiu Iorga, după ce portarul gazdelor, Cezar Lungu, l-a agăţat în careu pe Marius Pena. Avantajul oaspeţilor pe tabelă nu rezistă decât şapte minute, Claudiu Ionescu (cel mai bun jucător al gazdelor) reuşind să egaleze în minutul 59, după o bâlbâială în careul gălăţenilor. Deşi meciul părea să se îndrepte către o remiză, cu numai zece minute înainte de fluierul final al arbitrului Radu Petrescu, argentinianul Viglianti a adus victoria Oţelului, după o gafă a goalkeeper-ului gazdelor. Pe final, gazdele au căzut atât psihic, cât şi fizic, gălăţenii zburdând efectiv pe teren. Au evoluat echipele: CSMS Iaşi: Lungu – Jovanovic, Straton (min. 83 Curiliuc), Tincu, Mitrea, Vladu – Cl. Tudor, Petrovic, Ţigănaşu – Herghelegiu (min. 63 Onofraş), Cl. Ionescu. Oţelul Galaţi: Grahovac – Râpă, Perendja, Sergiu Costin, Silviu Ilie (min. 42 Ljubinkovic) – Filip, Giurgiu – Stromajer, Iorga, Buş (min. 71 Viglianti) – Pena (min.87 Punosevac). La sfârşitul partidei, antrenorul gazdelor, Ionuţ Popa, a acuzat în termini duri maniera de arbitraj, acuzându-l pe “centralul” Radu Petrescu că a acordat nemeritat penalty-ul din care oaspeţii au deschis scorul. În etapa viitoare, CSMS Iaşi va întâlni, în deplasare, duminică, 29 iulie, de la ora 21.30 (în direct pe Digi Sport 1), echipa Dinamo Bucureşti.