Spectacol de lasere și foc de artificii la promovarea Iașului în Liga I

Cu jocuri de lasere și foc de artificii. Așa au sărbătorit ieșenii, sâmbătă, 7 iunie, promovarea echipei de fotbal CSMS în prima ligă, după numai un an de ”B”. Meciul din ultima etapă a play-off-ului, disputat pe Stadionul ”Emil Alexandrescu” din Copou, în compania formației ACS Berceni, câștigat de gazde cu scorul de 3-1 (1-1), a fost unul tipic de vacanță, cu realizări tehnice modeste din partea ambelor echipe, care s-au întrecut în gafe monumentale și ratări ca in curtea școlii. Oaspeții au început mai bine partida și, pe fondul unei relaxări premature a ieșenilor, au deschis corul pe tabela de marcaj în minutul 7, prin Ștefan. Peste numai șase minute, gazdele restabilesc egalitatea prin Mihalache, singurul jucător ieșean de pe teren care în meciul de sâmbătă a jucat la adevărata sa valoare. În continuare, meciul este echilibrat, oaspeții dovedindu-se destul de periculoși la poarta lui Bălan, mai ales prin Nicu și Bădăuță, ale căror șuturi de la distanță au creat mai mereu panică în careul gazdelor. După pauză, muștruliți zdravăn la cabine de către antrenorul Marius Lăcătuș, ieșenii au intrat pe teren mult mai deciși să încheie socotelile cu ilfovenii. Iar acest lucru s-a petrecut în numai două minute, prin Liviu Mihai, care a înscris golurile victoriei în minutele 56 și 58. Scor final: CSMS Iași – ACS Berceni 3-1 și gazdele promovează de pe primul loc în Liga I. În meciul de sâmbătă, antrenorul Marius Lăcătuș i-a trimis în teren pe: Bălan – Radovic (min. 50 Bosoi), Mihalache, Plămadă, Vladu – Olah (min. 79 Dedu), Crețu, Onofraș, L. Mihai – Herghelegiu, Dobre (min. 74 Călugăru). Celelalte rezultate înregistrate în ultima etapă a play-off-ului ligii a II-a (seria I): SC Bacău – FC Clinceni 1-1, CSM Unirea Slobozia – Rapid București 1-1. Clasament final: 1. CSMS IAȘI – 38 p, 2. RAPID BUCUREȘTI – 35 p, 3. CSM Unirea Slobozia – 33 p, 4. FC Clinceni – 32 p, 5. ACS Berceni – 14 p, 6. SC Bacău – 13 p. Echipele CSMS Iași și Rapid București au promovat în Liga I. Rezultate înregistrate în  play-out: Farul Constanța – CF Brăila 1-2, Rapid CFR Suceava – Unirea Târlungeni 4-2, Gloria Buzău – Dunărea Galați 2-1. Clasament final: 7. CF Brăila – 34 p, 8. Gloria Buzău – 32 p, 9. Unirea Târlungeni – 31 p, 10. Rapid CFR Suceava – 29 p, 11. Dunărea Galați – 26 p, 12. Farul Constanța – 13 p. Echipele Rapid CFR Suceava, Dunărea Galați și Farul Constanța au retrogradat în liga a III-a. Rezultate înregistrate în ultima etapă a play-off-ului ligii a II-a (seria a II-a): FC Olt – ASA Tg. Mureș 1-0, Gloria Bistrița – Metalul Reșița 2-3, CS Universitatea Craiova – CSM Rm Vâlcea 3-0. Clasament final: 1. CS UNIVERSITATEA CRAIOVA – 37 p, 2. ASA TARGU MUREȘ – 34 p, 3. CSM Rm Vâlcea – 30 p, 4. Metalul Reșița – 26 p. 5. Gloria Bistrița – 24 p, 6. FC Olt -15 p. Echipele CS Universitatea Craiova și ASA Târgu Mureș au promovat în Liga I. Rezultate înregistrate în play-out: CS Mioveni – UTA 3-0, Olimpia Satu Mare – Minerul Motru 4-1. Meciul FC Universitatea Craiova – FC Bihor nu s-a disputat, întrucât formația olteană s-a retras din campionat. Clasament final: 7. Olimpia Satu Mare – 42 p, 8. CS Mioveni – 34 p, 9. FC Bihor – 29 p, 10. Minerul Motru – 16 p, 11. UTA – 12 p, 12. FC Universitatea Craiova – 6 p. Echipele Minerul Motru, UTA și FC Universitatea Craiova au retrogradat în liga a IIII-a. Pentru jucătorii formației CSMS Iași urmează o vacanță de zece zile, după care lotul urmează să se reunească în vederea pregătirii noului sezon de Liga I, care va debuta pe 25 iulie. În perioada precompetițională, ieșenii se vor pregăti, mai întâi, la baza proprie de la Stadionul ”Emil Alexandrescu”, după care vor efectua un cantonament în străinătate, ocazie cu care va disputa și cinci jocuri amicale. După toate probabilitățile, atât președintele executive Florin Prunea, cât și antrenorul principal Marius Lăcătuș își vor continua activitatea în Copou și în Liga I. Dacă Marius Lăcătuș mai are un an de contract cu CSMS, înțelegerea președintelui executiv Florin Prunea cu clubul ieșean expiră la sfârșitul acestei luni, însă reconfirmarea în funcție a fostului mare internațional român reprezintă o simplă formalitate, mai ales după ce, la finalul meciului de sâmbătă, din Copou, președintele de onoare al alb-albaștrilor, primarul Gheorghe Nichita, a declarat, referindu-se la componența băncii tehnice a gazdelor, că ”echipa câștigătoare nu se schimbă niciodată”, lucru prin care, practic, i-a reconfirmat pe cei doi în funcții.