CSMS Iaşi, umilită de Dinamo

Formaţia CSMS Iaşi a fost învinsă categoric, duminică seară, pe Arena Naţională din Capitală, scor 2-5 (1-2), de către Dinamo Bucureşti, în etapa a II-a a Ligii I de fotbal, după un joc în care vârful gazdelor, George Ţucudean, a fost “omul meciului”, fotbalistul adus în iarnă de la UTA reuşind să înscrie de patru ori în poarta apărată de Cezar Lungu. Meciul a fost la discreţia totală a “câinilor roşii”, care au deschis scorul în minutul 13, prin Ţucudean, după o centrare perfectă a în careu a lui Cătălin Munteanu. Nouă minute mai târziu, acelaşi Ţucudean înscrie pe lângă Cezar Lungu, după o pasă excelentă primită tot de la Cătălin Munteanu. Ieşenii au o tresărire de orgoliu şi, la un contraatac, purtat pe partea stângă, Ţigănaşu centrează perfect în careul de 16 metri al dinamoviştilor, Milea deviază uşor, cu capul, la Marius Onofraş, care înscrie impecabil, din vole, în minutul 27. Imediat după pauză, elevii lui Ionuţ Popa primesc trei goluri în şase minute (autori: Ţucudean – min. 46 şi min. 49, respectiv Laurenţiu Rus – min. 59). Mulţumiţi de scor, “câinii” nu mai forţează, antrenorul Dario Bonetti scoţându-i din teren pe cei doi marcatori ai gazdelor (Ţucudean şi Rus), înlocuindu-i cu Ionel Dănciulescu şi Andrei Cristea. Pe final, ieşenii reuşesc să mai spele din ruşinea suferită în faţa celor 15.000 de spectatori aflaţi pe cel mai mare stadion al ţării, prin golul lui Iulian Vladu (min. 84). La sfârşitul partidei, antrenorul Ionuţ Popa a fost extrem de supărat pentru modul în care a jucat echipa sa, declarând că, fără o întărire grabnică a lotului, CSMS Iaşi este o candidată sigură la retrogradare. În meciul de duminică seara, de la Bucureşti, formaţia ieşeană a evoluat în următoarea formulă: Cezar Lungu – Ţigănaşu, Mitrea, Tincu, Jovanovici – Petrovici (min. 60 Ciucur) – Milea, Vladu, Straton (min. 36 Claudiu Tudor), Onofraş (min. 66 Souleymane Keita)- Claudiu Ionescu. În etapa a III-a a Ligii I, CSMS Iaşi va evolua luni, 6 august, de la ora 19.00, în Giuleşti, împotriva echipei Rapid Bucureşti, meciul urmând să fie televizat în direct de Dolce Sport.

Filed in: Informațía zilei, Sport