CSMS Iași s-a calificat în ”optimile” Cupei Ligii

CSMS Iași a debutat cu dreptul în noul sezon competițional, după ce a învins miercuri, 16 iulie, în turul preliminar al Cupei Ligii, în deplasare, pe ASA Târgu Mureș, cu scorul de 2-0 (1-0), prin golurile reușite de Alexandru Crețu (min. 39) și Liviu Mihai (min. 86). În urma acestei victorii, elevii lui Marius Lăcătuș vor întâlni duminică, 20 iulie, de la ora 18.00, în Copou, în optimile Cupei Ligii, pe CFR Cluj, echipă calificată în acest an în preliminariile Europa League. Partida de la Târgu Mureș a fost un adevărat ”galop de sănătate” pentru ieșeni, având în vedere că gazdele au evoluat cu rezervele, întrucât prima echipă a ardelenilor se află încă în Anglia, în cantonamentul de pregătire premergător debutului noii ediții a Ligii I, programat pe 25 iulie. În aceste condiții, dominarea aproape cvasi-totală a oaspeților a fost un lucru absolue firesc, ieșenii fiind cel puțin ”cu un cap” la toate capitolele peste o echipă de puști, în care singura notă discordantă a fost dată de ”veteranul” N’ Doye, fostul jucător al lui FC Vaslui și al Săgeții Năvodari. Ieșenii au început tare partida din Ardeal, Liviu Mihai trimițând în minutul 5 balonul puțin peste bara transversală, același jucător având o altă mare ocazie de gol în minutul 11, când a șutat puternic din careu, însă portarul gazdelor a respins, in extremis, în corner. Tot micuțul mijlocaș ieșean (cel mai bun jucător de pe teren) a semnat în minutul 22 o altă mare oportunitate de a deschide scorul, după ce a prelungit cu capul, peste transversară, o centrare excelentă a lui Crețu, de pe partea dreaptă.  Golul, care ”plutea în aer”, a căzut însă abia în minutul 39, autorul acestuia fiind același neobosit Crețu, care a punctat sec din interiorul careului. Mulțumiți de rezultat, oaspeții nu au mai forțat după pauză, deși ocaziile de gol nu au lipsit, cele mai clare fiind cele ale lui Pălimaru (min. 50 – șut puțin peste poartă de la 16 metri), Liviu Mihai (min. 66 – șut direct în portar), Crețu (min. 72 – șut peste transversală) și Voicu (min. 83 – șut slab din careu). Golul al doilea, reușit de Liviu Mihai, a venit în minutul 86, după o centrare a lui Mihalache, în urma căreia balonul a lovit bara, după care a revenit la mijlocașul ieșean, care a înscris apoi în poarta nefericitului portar târg mureșean. CSMS Iași a evoluat în formula: Caparco – I. Voicu, Vișa, Mihalache, Vladu – Bosoi, Crețu, Olah, Călugăru (min. 78 Johnsson) – L. Mihai, Pălimaru (min. 88 L. Dobre). Accidentați, jucătorii Lucian Munteanu, Florin Plămadă, Lucaks Bole și Narcis Bădic nu au fost folosiți în partida de la Târgu Mureș de antrenorul Marius Lăcătuș, care speră, însă, să-i recupereze până la debutul în noua ediție a Ligii I, atunci când CSMS Iași va întâlni luni, 28 iulie, de la ora 18.30, pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, formația Viitorul Constanța.