CSMS Iași s-a calificat în ”sferturile” de finală ale Cupei Ligii

CSMS Iași nu are adversar în Cupa Ligii, noua ”găselniță” a celor de la LPF, după ce moldovenii au eliminat duminică, 20 iulie, în ”optimile” acestei competiții, pe CFR Cluj, într-o partidă disputată în Dealul Copoului. Chiar dacă ardelenii au deplasat la Iași echipa a doua, victoria cu scorul de 4-2 (2-2) a gazdelor a fost una pe deplin meritată și totodată dătătoare de speranțe în perspectiva debutului formației antrenate de Marius Lăcătuș în noua ediție a Ligii I (luni, 28 iulie, de la ora 18.30, pe teren propriu, contra celor de la Viitorul Constanța). Partida disputată duminică seara de pe Stadionul ”Emil Alexandrescu” a debutat cum nu se putea mai bine pentru ieșeni, care au reușit să deschidă în minutul 5, prin Liviu Mihai, după o centrare excelentă de pe partea dreaptă a lui Olah. Opt minute mai târziu, gazdele își măresc avantajul pe tabela  de marcaj, în urma golului lui Mihalache, care a înscris sec, cu capul, din careu. Încet-încet, oaspeții dau semne de revenire, reușind să reducă din diferență, în minutul 37, prin Christian, dintr-un penalty repetat, după un fault în careu asupra lui Țârlea, comis de Crețu. Gluma se îngroașă pentru gazde în minutul 44, atunci când Păun restabilește egalitatea pe tabela de marcat, după un șut puternic, pe jos, din afara careului. Muștruluiți zdravăn la cabine de antrenorul Marius Lăcătuș, ieșenii încep în forță repriza a doua, declanșând un adevărat ”bombardament” la poarta lui Vâtcă. Mai întâi Bosoi, în minutul 50 – șut din voleu, puțin peste poartă, apoi Crețu (min. 56 – șut din colțul careului, care trece milimetric peste bară) prefațează golul înscris în minutul 58 de Pălimaru, cu capul, din careu. Liviu Mihai își trece în cont o nouă ocazie de gol în minutul 78, când reia, cu capul, din 11 metri, peste poartă, după care, în minutul 79, Dedu cade în careu, cerând penalty, însă arbitrul nu acordă nimic. În minutul 81, Olah înscrie cel de-al patrulea gol al gazdelor, printr-un șut pe jos, în stânga lui Vâtcă. CSMS Iași: Caparco – Mitic, Plămadă, Mihalache. I.Voicu (min. 75 Vladu) – Olah, Crețu, Johnson (min. 74 Dedu), L. Mihai (min. 82 Călugăru) – Bosoi – Pălimaru. CFR Cluj: Vâtcă – Burcă (min. 54 Pereira), Ene, Simoes, pop – Păun, Christian (min. 46 Stana), Szilard – Codorean, Provencio (min. 74 Guimaraes), Țârlea. La finalul partidei, antrenorul principal al ieșenilor, Marius Lăcătuș, era mulțumit de rezultat, nu însă și de erorile de care au dat dovadă în atac, dar mai ales în apărare elevii săi. Cu toate acestea, tehnicianul gazdelor a declarat că echipa este pregătită pentru debutul în noua ediție a Ligii I, chiar dacă și-ar mai dori la echipă cel puțin doi jucători, printre care și un atacant. O veste bună pentru Marius Lăcătuș este că începând din această săptămână îl va avea la antrenamente și pe Alexandru Ciucur, mijlocașul celor de la Pandurii Tg. Jiu, jucăror care a mai evoluat la CSMS Iași în urmă cu doi ani și care a fost împrumutat în Copou pentru un sezon.