Întorși cu mâna goală de la Dunăre: Astra Giurgiu – CSMS Iași 2-1 (2-0)

Elevii lui Marius Lăcătuș au viață grea în Liga I, după ce la sfârșitul acestei săptămâni au înregistrat o nouă înfrângere, cu scorul de 1-2 (0-2), în deplasare, în fața formației Astra Giurgiu, una dintre cele două reprezentante ale României în play-off-ul Europa League din acest an. Față de partida disputată în urmă cu o săptămână, în Copou, împotriva echipei Petrolul Ploiești, ieșenii au jucat ceva mai închegat la Giurgiu, mai ales în repriza a doua, asta și ca urmare a faptului că gazdele nu au mai insistat în atac, menajându-se în vederea dificilei confruntări de joi, din deplasare, împotriva francezilor de la Olympique Lyon, din prima manșă a play-off-ului Ligii Europa. În meciul disputat sâmbătă, la Giurgiu, gazdele au deschis repede scorul, prin Seto, în min. 16, care l-a învins pe Caparco, cu un șut frumos, la firul ierbii, din afara careului. Ieșenii resimt din plin șocul primirii golului și nu reușesc să lege nimic la mijloc, iar Fatai (min. 32), Enache (min. 35) și Cristescu (min. 37) sunt foarte aproape de a majora scorul. Acest lucru se va petrece în min. 40, autor Fatai, după o pătrundere nestingherită în careul oaspeților. După pauză, Iașiul iese mai mult la joc și începe să pună probleme Astrei, care nu mai reușește, la rândul ei, să lege nimic la mijloc, permițând oaspeților să egaleze, în min. 64, prin Cristian Munteanu, după o fază fixă, lucrată excelent de Wesley. Oaspeții iau cu asalt poarta giurgiuvenilor, însă nici Pălimaru, nici Wesley și nici Dedu nu reușesc să bage balonul în ”ațe”. În ciuda dominării teritoriale din repriza a doua, CSMS Iași se întoarce cu mâna goală de la Giurgiu, agravându-și și mai mult situația în clasament, elevii lui Marius Lăcătuș reușind să acumuleze după patru etape doar două puncte, având un îngrijorător ”minus 4” la adevăr. Au evoluat formațiile: Astra Giurgiu: S. Lung – Moraes, Youssef, Găman (min. 68 Oros), Pliatsikas – Seto, Yahaya, De Amorim (min. 83 L. Rus), Cristescu (min. 69 Alibec) – Enache, Fatai; CSMS Iași: Caparco – I. Voicu, Mihalache, Munteanu, Vladu – Olah (min. 46 Dedu), Crețu (min. 46 Novac), Bosoi, Ciucur (min. 75 Călugăru), Wesley, Pălimaru. Celelalte rezultate înregistrate în etapa a patra: Gaz Metan Mediaș – CS Universitatea Craiova 1-0, Steaua – Pandurii Tg. Jiu 6-0 și Petrolul Ploiești – Rapid București 0-0. Clasament: 1. STEAUA – 12 p, 2. Petrolul – 10 p, 3. Astra – 9 p, 4. Gaz Metan – 8 p, 5. Dinamo – 7 p, 6. ASA Tg. Mureș – 5 p, 7. Rapid – 5 p, 8. CFR Cluj – 4 p, 9. ”U” Cluj – 4 p, 10. Concordia Chiajna – 3 p, 11. FC Botoșani – 3 p, 12. Ceahlăul Piatra Neamț – 3 p, 13. Viitorul Contanța – 2 p, 14. CS Universitatea Craiova – 2 p, 15. CSMS Iași – 2 p, 16. Pandurii Tg. Jiu – 2 p, 17. Oțelul Galați – 1 p, 18. FC Brașov – 1 p. În etapa viitoare, CSMS Iași va întâlni pe teren propriu, luni, 25 august, de la ora 18.30, formația Oțelul Galați.