Debut cu stângul pentru Ionuț Chirilă pe banca Iașului

Ionuț Chirilă a debutat cu un eșec la primul său meci pe banca tehnică a CSMS Iași, după ce formația din Copou a pierdut clar, cu scorul de 0-2 (0-2), luni seară, la Cluj, în fața Universității, în cadrul etapei a VI-a a Ligii I. În urma acestui rezultat, formația ieșeană a coborât pe locul al 17-lea (penultimul) al clasamantului, având șanse din ce în ce mai mici de a se mai salva de la retrogradare. Deși a preluat echipa de numai cinci zile, Ionuț Chirilă a încercat să schimbe starea de spirit a jucătorilor, care se confruntă cu un adevărat blocaj psihic, după ce în acest sezon nu au bifat nicio victorie în campionat. Cu toate acestea, tehnicianul care până în primăvară a antrenat-o pe Concordia Chiajna a început meciul de pe ”Cluj Arena” cu aceeași formulă de start depășită, promovată cu insistență și de predecesorul său, Marius Lăcătuș. Deși se declară adeptul promovării tinerilor, Ionuț Chirilă i-a trimis în teren, încă din minutul 1, tot pe ”veteranii” Cr. Munteanu, Olah și Bosoi, lăsându-i pe banca de rezerve pe Plămadă, Novac, Bădic și Lucian Dobre. Singura ”noutate” adusă de Chirilă în primul ”11” al oaspeților a fost introducerea lui Dedu la mijloc și lăsarea pe banca de rezerve a lui Pălimaru. Despre jocul de la Cluj nu se pot spune prea multe, în condițiile în care gazdele, care nu mai reușiseră o victorie pe teren propriu în Liga I din luna aprilie, conduceau deja în minutul 38 cu scorul de 2-0, în urma golurilor reușite de Nuno Viveiros și Mușat. Ieșenii s-au apărat supraaglomerat în prima repriză, neavând practic nicio ocazie de gol. După pauză, profitând și de lentoarea gazdelor, care nu au mai forțat în atac, la adăpostul celor două goluri de pe tabela de marcaj, elevii lui Ionuț Chirilă sunt mai îndrăzneți în atac, însă nici Wesley, nici Olah și nici Crețu nu reuesc să pună cu adevărat în pericol poarta apărată de Veselovsky. Au evoluat echipele: ”U” Cluj: Veselovsky – Ninu, Neag, Lungu (min. 66 Costin), Mușat – Bucșa, Stojanivik, Jovanovik, Boutdajine, Viveiros (min. 76 Achim) – Mengolo (min. 46 Jula). CSMS Iași: Grahovac – Mitic, Mihalache, Cr. Munteanu, Vladu –  Crețu, Olah, Bosoi (min. 73 Călugăru), Ciucur, Dedu (min. 63 Novac) – Wesley (min. 77 Pălimaru). În etapa viitoare, CSMS Iași o va întâlni, pe teren propriu, pe ASA Tg. Mureș.