5:14 pm - Sunday May 1, 6039

Ieșeanca Rahela Gangal, debut în fața propriilor suporteri în naționala de fotbal a României

Reprezentativa feminină de fotbal a României, la care a debutat și ieșeana Rahela Gangal, de la CS Navobi, a câștigat cu 2-0 jocul disputat miercuri, 17 septembrie, la Iași, împotriva selecționatei Estoniei și a încheiat grupa de calificare pe locul 3, datorită unui gol reușit de Spania, în prelungirile meciului disputat în Cehia. Ambele goluri ale României au fost reușite de Florentina Spânu-Olar, în minutele 18 și 38. ”Tricolorele”, pregătire de Maria Delicoiu și Mirel Albon, aveau nevoie de o victorie contra Estoniei, pe care au și obținut-o, pentru a mai spera la locul 3 în grupa de calificare la Campionatul Mondial din 2015, ce va fi găzduit de Canada. În același timp însă, era nevoie ca selecționata Cehiei să nu obțină niciun punct, pe teren propriu, contra liderului Spania. Condiție îndeplinită datorită  golului reușit de iberice în minutul 90+1. Astfel, România poate spera la adversari mai accesibili în viitoarele preliminarii, pentru Campionatul European 2017, a cărui țară gazdă va fi decisă în decembrie 2014. Rezultatele înregistrate miercuri, în grupa a II-a de califcare la Campionatul Mondial de Fotbal Feminin din 2015, din Canada:  România – Estonia 2-0, Italia – Macedonia 15-0, Cehia – Spania 0-1. În urma acestor rezultate, clasamentul final al grupei arată astfel: 1. Spania – 28 p, 2. Italia – 25 p, 3. România – 14 p, 4. Cehia – 14 p, Estonia – 4 p, 5. Macedonia – 1 p. În meciul contra Estoniei, de la Iași, naționala României a evoluat în formula: Mirela Ganea – Olivia Oprea (min. 46 Andreea Corduneanu), Corina Corniciuc, Maria Ficzay, Florentina Spânu Olar (cpt.) – Raluca Sârghe, Ștefania Vătafu, Ioana Bortan (min. 54′ – 17. Mara Bâtea, 18. Cosmina Dușa (min. 84 Rahela Gangal), Alexandra Lunca. Reamintim că sâmbătă, 13 septembrie, într-un meci disputat tot la Iași, pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, România a pierdut cu scorul de 0-2 (0-1) meciul împotriva Spaniei, contând pentru grupa a II-a de calificare la Campionatul Mondial din 2015.