Oaspeții nu au reușit surpriza în ”Groapă”: Dinamo – CSMS Iași 1-0 (0-0)

CSMS Iași continuă să rămână singura echipă din Liga I fără victorie în acest sezon, după ce sâmbătă seara, la București, a pierdut cu scorul de 0-1 (0-0), în ”Groapă”, în fața lui Dinamo, într-un meci contând pentru etapa a 8-a a campionatului. Deși nu au jucat deloc rău, elevii lui Ionuț Chirilă au trebuit să se încline, la final, în fața ”câinilor roșii”, ratând astfel o bună ocazie de a-și mai adăugă cel puțin un punct la zestrea deloc încurajatoare din clasament. Așa după cum a declarat înainte de deplasarea în Capitală, antrenorul Ionuț Chirilă a trimis în teren o formulă de echipă ceva mai ofensivă, care a pus destule probleme defensivei dinamoviste. Cu nigerianul Onduku debutant în culorile Iașului și cu Leonard Dobre vârf împins, oaspeții au arătat bine în atac, mai ales după ce Ionuț Chirilă a fost nevoit să-l introducă în teren, în minutul 34, pe maghiarul Lukasz Bole, în locul lui Alexandru Ciucur, care a acuzat o accidentare. Introducerea lui Bole a avut darul de a ”limpezi” construcția la mijlocul terenului, maghiarul fiind la baza contraatacului din minutul 37, care putea conduce, în final, la deschiderea scorului de către oaspeți. Ieșenii domină clar finalul primei reprize, având câteva bune ocazii de a înscrie, prin Onduku (min. 39 și min. 41) și Țigănașu (min. 42 și min. 44), care nu reușesc să împingă balonul în poarta lui Traian Marc. Repriza a doua debutează cu o nouă ocazie a ieșenilor, însă același Onduku este blocat în careu de Cordoș (min. 47). Asaltul oaspeților la poarta dinamoviștilor continuă, Crețu fiind blocat în ultimul moment de goal-keep-erul gazdelor în min. 51. Două minute mai târziu, Elton, inexistent în meciul de sâmbătă, este schimbat de antrenorul Falvius Stoican cu Marius Alexe. Mutarea s-a dovedit a fi inspirată, fostul jucător al lui Sassuolo reușind să înscrie în min. 75 unicul gol al partidei, în urma unei neînțelegeri în careul oaspeților între Ionuț Voicu și Mihalache. CSMS Iași nu dezarmează și continuă să-și creeze ocazii la poarta lui Marc, însă acțiunile elevilor lui Ionuț Chirilă nu mai au clarviziunea din prima repriză. Dinamo – CSMS Iași se încheie cu victoria la limită a gazdelor, după un meci bun prestat de elevii lui Chirilă, aflați într-o evidentă creștere de formă. Au evoluat echipele: Dinamo: Marc – Filip, Nedelceanu, Cordoș, Grecu – Boubacar, Elton (min. 53 Alexe), Gavrilă (min. 65 Rotariu), Matei, Lazăr – Bilșinski (min. 77 Firtulescu); CSMS Iași: Caparco – Voicu, Mihalache, Munteanu, Țigănașu – Novak, Crețu, Onduku (min. 83 Coșereanu), Olah, Ciucur (min. 34 Bole) – Dobre (min. 85 Akinsola). Celelalte rezultate în etapa a 8-a a Ligii I: Gaz Metan Mediaș – Viitorul Constanța 3-1, ASA Tg. Mureș – Rapid 1-0, Concordia Chiajna – FC Botoșani 3-3, Oțelul Galați – CFR Cluj 0-1. După opt etape, CSMS Iași ocupă locul 18 în clasament (ultimul), având doar patru puncte acumulate. În etapa viitoare, vineri, 26 septembrie, de la ora 18.30, în Dealul Copoului, ieșenii vor întâlni formația Concordia Chiajna.