5:15 pm - Monday May 12, 9203

Chirilă, din ce în ce mai contestat de către fani: FC Brașov – CSMS Iași 2-0 (1-0)

Cu fiecare etapă care se scurge, CSMS Iași se îndreaptă din ce în ce mai hotărât spre ”matineu”, formația din Dealul Copoului fiind incapabilă, în acest moment, să țină pasul cu colegele din Liga I. Acest lucru a fost confirmat, încă o dată, vineri seara, la Brașov, în cadrul etapei a X-a, când echipa antrenată de Ionuț Chirilă a pierdut mai clar decât o arată scorul (0-2) în fața ”stegarilor”. Fără nu mai puțin de opt jucători, indisponibili din cauza problemelor de sănătate, ori a cumulului de cartonașe galbene, oaspeții au fost ”victimă sigură” pe Stadionul ”Tineretului” din Brașov, într-o partidă în care gazdele s-au întrecut în ratări. Partida a început, practic, de la scorul de 1-0 pentru brașoveni, care au înscris în minutul 3, prin Machado, cu capul din careul mic, după un corner. În minutul 19, Caparco are o intervenție salvatoare la șutul lui Liviu Ganea, după care, în minutul 30, îl blochează excelent pe Aganovic. Același goal-keeper al oaspeților își salvează echipa de la primirea unui nou gol, în minutul 35, la șutul lui Cătălin Munteanu. Singurul șut pe poartă al oaspeților, în prima repriză, a purtat semnătura lui Mugurel Dedu, în minutul 38. După pauză, tot brașovenii sunt cei care se află în atac, trupa lui Adrian Szabo trecând pe lângă gol în minutul 54, prin Ciocâlteu, al cărui șut s-a scurs milimetric pe lângă buturile porții apărate de Caparco. În minutul 58, Țigănașu îl blochează în ultimul moment pe Liviu Ganea, după care, în minutul 62, Ștefan Grigorie trage slab dintr-o poziție excelentă. Scorul final al partidei este stabilit de Marian Constantinescu, în prelungiri, după o pasă excelentă în careul mic al oaspeților a lui Enceanu. Pe tot parcursul meciului, dar și la final, cei circa zece suporteri ieșeni aflați în tribunele Stadionului ”Tineretului” i-au cerut demisia antrenorului Ionuț Chirilă, pe care l-au făcut răspunzător de evoluțiile slabe ale echipei din ultimele etape. O decizie privind viitorul lui Chirilă la Iași ar putea fi luată în zilele următoare, favorit să preia echipa din Dealul Copoului fiind, în acest moment, Adrian Falub, cel care în vară a promovat cu ASA Târgu Mureș în Liga I. În cazul în care negocierile cu fostul tehnician al mureșenilor vor eșua, ieșenii s-ar putea îndrepta către Mihai Teja, cel care a antrenat-o, până de curând, pe ”U” Cluj. În partida de sub Tâmpa au evoluat următoarele ”garnituri”: FC Brașov: Iacob – Străuț, Machado, Leko, Serginho – Buga (min. 34 Ciocâlteu), Santos, Grigorie, Aganovic (min. 56 Enceanu) – M. Constantinescu, L. Ganea; CSMS Iași: Caparco – Dima, Melinte. Cr. Munteanu, Țigănașu – Dedu (min. 80 Bădic), Novac, Onduku, Crețu (min. 68 Călugăru), Coșereanu – Dobre. În clasament, după zece etape, CSMS Iași ocupă locul al 18-ea (ultimul), având doar patru puncte. În etapa viitoare, vineri, 17 octombrie, de la ora 18.30, ieșenii vor întâlni, în Dealul Copoului, formația FC Botoșani.