În sfârșit, victorie: Rapid – CSMS Iași 0-1 (0-1)!

CSMS Iași a reușit să obțină marți, 4 noiembrie, prima victorie din acest campionat, după ce a învins cu scorul de 1-0 (1-0), în Giulești, echipa Rapid București, într-un meci contând pentru etapa a XIII- a Ligii I, prin golul înscris în minutul 28, din penalty, de Wesley. Elevii antrenorului Nicolo Napoli au făcut, În compania giuleștenilor, cel mai buni meci din acest sezon, mai ales în prima repriză, atunci când alb-albaștrii au dominat, pe alocuri copios, o formație în care lipsa lui Pancu (accidentat) a contat enorm.   Meciul din Giulești a început cu două mari ocazii de a deschide scorul, irosite de ieșeni, prin Onduku (min. 1 – scăpat singur cu portarul Bornescu, nigerianul șutează în goal-keep-erul gazdelor) și Țigănașu (min. 3 – care a șutat puternic, balonul fiind respins, in extremis, de același Bornescu). Replica gazdelor nu se lasă prea mult așteptată, în min. 4, mingea șutată de Buș trecând puțin peste poartă, la o ieșire neinspirată a portarului Grahovac. Un minut mai târziu, Wesley nu-l poate învinge pe Bornescu, după ce a trecut ușor de mai mulți fundași rapidiști. Oaspeții domină partida, Onduku având, din nou, o bună ocazie de a deschide scorul în min. 9, după o pasă excelentă în careu trimisă de Crețu. În min. 12, fostul rapidist Ionuț Voicu, acum jucătorul Iașului, centrează excelent în careu, de unde Cristi Munteanu reia puțin pe lângă poartă. În min. 19, Onduku, foarte activ pe parcursul primei reprize, șutează puternic de la mare distanță, însă Bornescu reține balonul. În min. 28, CSMS Iași deschide scorul, după ce fundașul oaspeților, Florin Plămadă, este faultat în careu, penalty-ul fiind executat imparabil de Wesley. După primirea golului, gazdele se aruncă în atac, Rui Miguel, în min. 36, având șansa restabilirii egalității pe tabela de marcaj, șutul puternic al portughezului trecând milimetric pe lângă transversa porții apărate de Grahovac. În min. 44, Onduku cade în careu, însă arbitrul nu acordă nimic și prima repriză se încheie cu Iașul în avantaj. În partea a doua a jocului, gazdele forțează mai mult în atac, însă cei care trec de puțin pe lângă gol sunt tot ieșenii, prin Onduku (min. 52) – șut respins de Bornescu în corner și Ciucur (min. 65) – șut de puțin pe lângă poartă. În min. 66, gazdele solicită penalty, pentru un presupus henț în careu al unui fundaș ieșean, însă arbitrul Sebastian Colțescu nu acordă nimic. În min. 68, Călin are o bună oportunitate de a restabili egalitatea, însă balonul trimis cu capul de atacantul giuleștean este reținut cu siguranță de Grahovac. În min. 88, Ciucur este faultat în careu de Mera și arbitrul acordă din nou penalty pentru ieșeni. Execută același Wesley, care trage peste poartă! Meciul este prelungit cu patru minute, gazdele urcă cu toți jucătorii în atac, însă nimic nu se mai poate întâmpla, Iașul câștigând in extremis o partidă pe care a avut-o în mână în prima repriză, dar pentru care a tremurat serios în prelungiri. Au evoluat echipele: Rapid: Bornescu – Tânc, Iacob, Mera, N. Vasile – Dică, Alexandru Dan (min. 60 Călin) , Martin, Rui Miguel, Buș (min. 58 Coman) – Roșu; CSMS Iași: Grahovac – I. Voicu, Plămadă, Cr. Munteanu, Țigănașu – Crețu, Novac, Ciucur, Dedu – Wesley, Onduku (min. 66 Bole). În urma acestui rezultat, ieșenii au acumulat 9 puncte și au urcat pe locul 16 în clasament. În etapa viitoare, duminică, 9 noiembrie, de la ora 15.30, CSMS Iași va întâlni, în Dealul Copoului, pe CS Universitatea Craiova. Celelalte partide: ASA Tg. Mureș – Gaz Metan Mediaș (vineri, 7 noiembrie, ora 18.00), Dinamo – Viitorul Constanța (vineri, 7 noiembrie, ora 20.30), FC Brașov – Pandurii Tg. Jiu (sâmbătă, 8 noiembrie, ora 15.30), FC Botoșani – CFR Cluj (sâmbătă, 8 noiembrie, ora 18.00), ”U” Cluj – Petrolul Ploiești (sâmbătă, 8 noiembrie, ora 20.30), Oțelul Galați – Astra Giurgiu (duminică, 9 noiembrie, ora 17.30), Concordia Chiajna – Steaua (duminică, 9 noiembrie, ora 20.00) și Rapid – Ceahlăul Piatra Neamț (luni, 10 noiembrie, ora 20.00).