5:14 pm - Tuesday May 1, 8227

Volei feminin: Știința Miroslava a promovat în Divizia A1

stiinta-miroslava

Echipa de volei feminin Știința Miroslava a promovat, alături de formația Rapid București, în Divizia A1, după ce, în turneul de promovare din cadrul Diviziei A2, desfășurat în perioada 1-3 mai, în Sala Sporturilor din Miroslava, elevele antrenorului Cătălin Știrbu s-au situat pe locul doi. Având în vedere că, în ultima clipă, CET Govora, echipă clasată pe locul doi în Seria Vest a Diviziei A2, a anunțat că renuță la participarea la turneul de calificare în Divizia A1, din motive financiare, turneul de la Miroslava s-a transformat într-un ”triunghiular”. Vineri, în prima zi, Știința Miroslava a învins, nu fără emoții, cu scorul de 3- 1 (23: 25, 25: 13, 25: 19, 25:22) pe Agroland Timișoara, în timp ce sâmbătă, în cea de-a doua zi, Rapid București a câștigat cu scorul de 3-0 (25:21, 26:24, 25:12) pe Agroland Timișoara. Duminică, în ultima zi a turneului, în meciul – vedetă al turneului, Rapid București a învins-o pe Știința Miroslava cu scorul de 3-0 (25: 21, 25:16, 25:19). În urma acestor rezultate, Rapid București și Știința Miroslava au promovat în Divizia A1, luând locul formațiilor Universitatea Cluj și Penicilina Iași, care la finalul sezonului 2014/2015 au retrogradat în cea de-a doua divizie de volei a țării.

Filed in: Informațía zilei, Sport