Roș-albaștrii, încoronați cu titlul de campioni în Copou: CSMS Iași – Steaua 0-0

incoronati campioni

CSMS Iași a încheiat sezonul cu o remiză albă, obținută joi, 28 mai, pe teren propriu, în compania fostei și noii campioane a României, formația Steaua București. Meciul din Dealul Copoului, disputat în prezența a circa 8.000 de spectatori, în marea lor majoritate suporteri ai Stelei, a fost unul lipsit de ocazii importante la cele două porți, excepție făcând doar faza din minutul 12, când după o greșeală a lui Ciucur la mijlocul terenului, Adi Popa a scăpat spre poarta Iașului, a intrat în careu, l-a driblat pe Caparco, însă șutul acestuia a lovit bara transversală! Replica gazdelor a venit în minuitul 17, când după un corner executat de pe partea dreaptă de Enescu, balonul a ajuns la Ciucă, inflitrat în careu, însă lovitura acestuia cu capul, din patru metri, trece peste transversală. Steaua a atacat mai mult pe parcursul celor 90 de minute, însă apărarea gazdelor a fost mereu la datorie, ”găselnița” lui Nicolo Napoli, cu trei fundași centrali, dând rezultatele scontate. În minutul 86, CSMS Iași putea da lovitura, însă balonul expediat de Ciucur din apropierea careului mare a trecut cu mult peste buturile porții apărate de Niță. Meciul de la Iași s-a încheiat cu scorul de 0-0, roș-albaștrii trebuind să mai aștepte trei minute pentru a afla dezonodământul partidei de la Târgu Mureș, pentru a ști dacă sunt sau nu campioni. Oțelul Galați a înscris în prelungiri și a învins cu 2-1 pe ASA Tg. Mureș, lucru care a consfințit obținerea unui nou titlu, cel de-al treilea consecutiv, pentru Steaua. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Caparco – Mihalache, Plămadă, Ciucă, Țigănașu – Bosoi, Mitic, Enescu (min. 83 Olah), Crețu (min. 90 Coșereanu), Ciucur – Golubovic; Steaua București: Niță – Râpă, Tamaș, Varela, Toșca (min. 54 Latovlevici) – Breeveld, Neagu, Popa, Stanciu – Chipciu, Țucudean (min. 46 Rusescu). În urma acestui rezultat, CSMS Iași a acumulat 43 de puncte și s-a clasat la finalul campionatului pe locul 10 în clasament. Sezonul viitor al Ligii 1, care va fi organizat, în premieră, în sistemul play-off și play-out, va debuta pe 11 iulie. Până atunci, fotbaliștii ieșeni vor beneficia de două săptămâni de vacanță, după care își vor relua pregătirile pentru începerea noului campionat.