9:05 pm - Sunday October 25, 2020

Agenda zilei de sâmbătă, 30 mai, a FIE

fie 2015

  • orele 9.00 – 12.00: „Armonii stradale din inima copiilor” (ateliere de lucru, demonstrații interactive, desene pe asfalt, experimente grafice pe tehnici diferite, inițiere modelaj în lut, execuții de machete, paradă vestimentară) – Parcul Copou
  • orele 9.00 – 12.00: Miniexpoziții tematice în locuri incluse în FIE (pictură, grafică, decorativă, arhitectură, design, sculptură) – Parcul din fața Teatrului Național
  • ora 10.00: History Enacted – British and American Culture & Civilization Contest (Ediţia I) – Proiect multicultural de teatru şcolar în limba engleză adresat elevilor din şcolile din judeţul Iaşi – Gala laureaţilor – Colegiul „Costache Negruzzi”
  • orele 10.00 – 18.00: Volei pe plajă – Ștrandul Municipal
  • orele 10.00 – 19.00: Ping-Pong – Sala de sport a Școlii nr. 39 „George Călinescu”
  • orele 10.00 – 19.00: Badminton – Sala Polivalentă
  • orele 10.00 – 18.00: Șah – Pietonalul Ștefan cel Mare și Sfânt
  • orele 11.00 – 13.00: Artă și manifestări interactive pe teme culturale pentru copii – Pietonalul Ștefan cel Mare
  • ora 11.00: Ziua cărții pentru Copii: lansarea volumului „Universul cuvintelor” – Biblioteca Județeană „Gh. Asachi”
  • orele 11.00 – 13.00: Festivalul Internațional „Poezia la Iași”

          Lecturi publice în cartierele Iașului. Sesiuni de autografe

orele 12.00 – 14.00: Ateliere de land-art (artă creată din elemente din natură) /

  • Ateliere de slackline (mers în echilibru pe o chingă) / Jocuri de logică și gândire laterală (puzzle-uri fizice cu diferite nivele de complexitate) / Photo Scavenger / Hunt Balance Rock Towers (concurs de structuri din bucăți de lemn) – Parcul Copou
  • ora 16.00: Concurs de balet „Ritmurile Baletului” (organizator: prof. Simona Petrilă) – Sala mare a Ateneului Tătăraşi
  • orele 16.00 – 18.00: Fotbalul fără secrete. Concurs de jonglerii cu mingea de fotbal – Parcul Copou
  • orele 16.00 – 17.00: Animație stradală – Scenele FIE din Nicolina și Alexandru cel Bun
  • orele 17.00 – 20.00: Spectacole de muzică ușoară, folclor și dans – Scenele FIE din Alexandru cel Bun și Nicolina
  • ora 18.00: Festivalul de Muzică Sacră și Medievală – Pietonalul Ștefan cel Mare și Sfânt

          Spectacol de muzică sacră și dansuri tradiționale armenești susținut de artiști ai Comunității Armene din Iași

  • ora 18.00: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”

          Scurt metraje de ficţiune: „Second Watch„ (1996, Israel, comedie, 15 min, rom/eng, r: Udi Ben Arieh, cu: Ran Tellem, Amitay Yaish, Moisi Shmual, Yoav Katz, premii: Dresden FF-1996, nominalizat la Oscar -1996); „Roads” (2007, Israel, dramă, 22 min, rom/eng r/s: Lior Geller, cu: Daniel Chernish, Waseem Nur Habshi, Haled Mayer Marwat, premii: Evora FF, Ierusalim FF – 2007); „Eva is leaving” (2010, Israel, 17 min, dramă, r/s: Aya Somech, cu: Noa Barkai, Elisar Girshovich, Yaron Motola, premii: Montpellier FF- 2010); „Raz and Raja” (2012, Israel, comedie,18 min, r: Yona Rozenkier)

  • ora 18.00: Vernisajul expoziției de arte vizuale „Generații Recente I – Art of the City” (prezintă criticul de artă Petru Bejan) – Biblioteca Centrală Universitară

  • ora 19.00: Festivalul Internațional „Poezia la Iași” – Casa de Cultură „Mihai Ursachi” din Copou

          Ceremonia de închidere a festivalului

  • ora 19.00: Spectacol de teatru „Titanic vals” – Sala mare a Ateneului Tătăraşi
  • ora 19.00: Recital de lieduri „Sonorități enesciene” (lect.univ.dr. Cristina Simionescu – soprană, conf.univ.dr. Cezara Petrescu – pian; prezintă lect.univ.dr. Rosina Filimon – Sala „Eduard Caudella”, Casa Balș
  • ora 19.00: Festivalul de Teatru EuroArt – Casa de Cultură a Studenţilor

          Teatrul „Muzical – Dramatic“ Cernăuţi – „Iubire în stil baroc” (regia: Iaroslav Stelmah)

  • orele 19.20 – 20.20: Animație stradală artistică și interactivă – Pietonalul Ștefan cel Mare
  • ora 19.30: Festivalul de Muzică Sacră și Medievală – Grădina Palas

          Concert de muzică vocal instrumentală veche românească susținut de Anton Pann Band din București

  • ora 19.30: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”

          Film „Pawns” (1997, Israel, documentar, 58 min, rom/eng, r: Reuven Hecker)

  • ora 20.30: Concert de rock simfonic „Un fel de a spune Te iubesc – Live Symphony” – Direcția 5 & Ionel Tudor Big Band – Palatul Culturii
  • ora 20.45: Festivalul Filmului Evreiesc – Casa de Cultură „Mihai Ursachi”

          Film: „Attash / Thirst” (2004, Israel, dramă, 109 min, r/s: Tawfik Abu Wael, cu: Hussein Yassin Mahajne, Amal Bweerat, Ruba Bial, premii: Cannes FF 2004)

          Scurtmetraje de ficţiune: „Pinhas” (2008, Israel, 30 min, r: Pini Tavger, cu: Evgenya

Dodina, Anthony Berman, Yonatan Rozen, Michael Coresh); „Remember At’lle” (2013, Israel, 8 min, r/s: Maya Sarfaty, cu: Rona Talem, Liron Ben Shlosh, Noa Fridland)

Filed in: Cultură, Informațía zilei

Comments are closed.

;