Reușita lui Golubovic urcă Iașul pe locul doi în clasament

csms-iasi

CSMS Iași continuă startul excelent de sezon, învingând duminică seară, pe teren propriu, formația Petrolul Ploiești, una dintre echipele tari ale campionatului, cu scorul de 1-0 (0-0), urcând până pe locul doi în clasamentul intermediar, în urma vicecampioanei ASA Târgu Mureș. Trupa antrenată de Nicolo Napoli a acumulat șapte puncte după trei etape, la fel ca formația lui Vasile Miriuță, departajarea în clasament făcându-se doar pe baza golaverajului. Revenind la partida disputată duminică seara pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, trebuie spus din capul locului că ea a fost una foarte slabă din punct de vedere tehnico-tactic, ambele formații arătând fotbal ”cu lingurița” celor circa 2.500 de spectatori prezenți în tribune. Prima repriză a fost caracterizată printr-o nervozitate excesivă a petroliștilor, Dacian Varga primind cartonașul galben încă din minutul 3, după un fault dur asupra lui Vasile Gheorghe. Oaspeții, veniți la Iași să scoată un rezultat de egalitate, au fragmentat supărător de mult jocul, apelând de cele mai multe ori la procedee din judo pentru a se impune în duelurile cu adversarii. În aceste condiții, fazele de poartă au lipsit aproape cu desăvârșire, singura ocazie a gazdelor fiind un ”cap” al lui Golubovic, care a trecut destul de puțin pe lângă bara din stânga a porții apărate de Pecanha. În repriza secundă, Nicolo Napoli l-a scos din teren pe Ștefan Grigorie, care nu a fost deloc în acest meci, și l-a introdus pe Andrei Enescu. Mutarea s-a dovedit a fi, însă, una total neinspirată, fostul mijlocaș defensiv al lui Gaz Metan Mediaș făcând mai multe greșeli la mijlocul terenului, în urma cărora oaspeții puteau scăpa periculos spre poarta lui Grahovac. Dându-și seama de greșeala făcută, tehnicianul gazdelor l-a scos după 25 de minute de pe teren pe Enescu și l-a introdus în locul acestuia pe vârful de atac Gianmarco Piccioni. Italianul a intrat foarte bine în joc, având și o oportunitate de a deschide scorul, cu zece minute înainte de finalul meciului. Golul izbăvitor pentru gazde a venit în minutul 86, după o gafă a portarului petrolist Pechanca, de care a profitat versatilul Bojan Golubovic. Deși oaspeții au reclamat un fault la portar al vârfului ieșean în faza premergătoare înscrierii golului, arbitrul George Găman nu a acordat nimic, validând reușita ieșenilor, spre disperarea antrenorului Tibi Selymeș. S-a încheiat 1-0 pentru CSMS Iași și trupa lui Nicolo Napoli se află în grafic după trei etape, cu două victorii și o remiză, trei goluri marcate și doar unul primit. CSMS Iași a evoluat în formula: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Nuno Viveiros, Mitic, Vasile Gheorghe (min. 62 Piccioni), Bole – Ștefan Grigorie (min. 46 Enescu – min. 82 Alexandru Crețu), Golubovic. În etapa viitoare, CSMS Iași va evolua sâmbătă, 1 august, în deplasare, de la ora 18.30 (în direct pe Digi Sport 1), împotriva formației Pandurii Târgu Jiu.

Filed in: Informațía zilei, Sport