CSMS Iași, lider al Ligii 1!

csms

CSMS Iași a reușit vineri seară să treacă, pe teren propriu, de CFR Cluj, cu scorul de 2-1(2-0), într-un meci contând pentru etapa a V-a a Ligii 1, rezultat în urma căruia trupa lui Nicolo Napoli a urcat pe primul loc al clasamentului, asta cel puțin până duminică seară, când pe Arena Națională este programat ”eternul derby” al fotbalului românesc, Steaua – Dinamo. Soarta partidei a fost decisă, practic, în minutul 23, atunci când Golubovic a fost busculat în careu de Mincă, arbitrul Cătălin Popa acordând promt lovitură de la 11 metri și cartonaș roșu portarului oaspeților. Același Golubovic a executat cu siguranță penalty-ul și Iașiul modifica pentru prima dată tabela de marcaj. Cu un om mai puțin pe teren și cu vârful Beleck înotând în gol în fața apărării gazdelor, ardelenii au fost o țintă ușoară pentru ieșeni, de la care au excelat în acest meci mijlocașii Mitic și Enescu, dar și extrema stângă Bole și vârful Golubovic. Față de partida disputată în urmă cu o săptămână, la Severin, pierdută la scor în fața Pandurilor, în meciul de vineri și apărarea a fost la înălține, în frunte cu fundașii centrali Mihalache și Frăsinescu, care se anunță, de pe acum, drept un ”cuplu” de temut pentru atacanții adverși. Din păcate, și în acest meci, cei mai slabi de pe teren, de la ieșeni, au fost Nuno Viveiros și Ștefan Grigorie, a căror relații de joc cu coechipierii au lăsat mult de dorit. Revenind la partidă, superioritatea evidentă a gazdelor din prima repriză a fost materializată în minutul 35 de Enescu (cel mai bun fotbalist de pe teren), cu un șut-bombă de la 20 de metri, care a lovit mai întâi stâlpul din stânga al porții apărate de Marc, după care a intrat în poartă. În repriza a doua, ceferiștii ies mult mai deciși la joc și pun stăpânire pe joc, însă atacurile lor sunt sterile. Totuși, în minutul 78, oaspeții reușesc să reducă din diferență, în urma unui penalty, ușor acordat de arbitru, după ce Guima a fost ”șters” în careu de Mihalache. Ardelenii nu mai au, însă, forța de a egala și meciul se termină cu victoria Iașiului, prima pentru moldoveni din istoria confruntărilor din CSMS și CFR. Au evoluat formațiile: CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Viveiros (min. 84 Ciucă), Mitic, Enescu, Bole – Grigorie (min. 66 Crețu), Golubovic; CFR Cluj: Mincă (min. 23 Marc) – Coelho, Larie, Tinc, Camora – Mureșan, Petrucci, Tiago Lopes, Negruț – Păun (min. 46 Guima), Beleck (min. 46 Voiculeț). În etapa următoare (intermediară) din Liga 1, CSMS Iași va evolua marți, 11 august, de la ora 17.30 (în direct pe Digi Sport 1), în deplasare, în compania formației FC Botoșani.

Filed in: Informațía zilei, Sport