Înfrângere surprinzătoare: Politehnica-Unirea Iași – Știința Petroșani 19-22 (12-8)

rugby

Una caldă, alta rece pentru rugbyștii de la Politehnica Unirea Iași. După victoria superbă înregistrată în etapa trecută, la Năvodari, în fața ocupantei locului doi în clasament, elevii antrenorului Iulian Iftenie au pierdut, surprinzător, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 19-22 (12-8), în fața formației Știința Petroșani. Gazdele au început foarte bine partida, reușind în minutul 6 un eseu prin Petronel Ionescu, transformarea fiind, însă, ratată de Plai. Minerii revin în joc și în minutul 12, reduc din diferență prin Dandea (lovitură de pedeapsă). În minutul 23, Știința Petroșani preia conducerea pe tabela de marcaj, în urma eseului reușit de Dan Alex. Jocul devine din ce în ce mai spectaculos, cu ieșenii în prim plan, care aleargă după egalare. În minutul 38, Pâslaru reușește eseul, iar Plai transfomă lovitura de pedeapsă, ieșenii preluând conducerea cu 12-8, scor cu care se încheie prima repriză. În partea a doua a jocului, ieșenii mai reușesc un eseu, în minutul 47, prin Cremenițchi, Plai transformând din nou lovitura de pedeapsă. Când toată lumea se aștepta la o victorie la scor a ieșenilor, o serie de greșeli tactice făcute de Bolat și Formagiu l-au făcut pe arbitrul partidei să le acorde câte un cartonaș galben. Imediat după acest lucru, oaspeții reușesc un eseu prin același Alex Dan, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Dandea și scorul devine 19-15. Spiritele se încing și arbitrul elimină câte un jucător de la fiecare echipă. Pe acest fond de nervozitate, oaspeții reușesc un nou eseu, prin același Dan Alex, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Dandea și Știința Petroșani câștigă, neașteptat, la Iași, producând una dintre surprizele campionatului. Gazdele au evoluat în formula: Formagiu, Burnariu, Bălan, Crâșmaru, Călugăreanu, Ionescu, Fânariu, Pâslaru, Vaman, Plai, Pricopie, Văcaru, Borș, Mihai, Cremenițchi, pe parcurs mai intrând Drușcă și Bolat. În celelalte partide din etapa a XIV-a a Diviziei Naționale de Seniori (DNS), desfășurate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: Rugby Club Bârlad – CSU ”Aurel Vlaicu” Arad 24-9 și RC Stejarul Buzău – RCM Galați 6-43. După 14 etape, Politehnica-Unirea Iași ocupă locul patru în clasament, cu 37 de puncte. Etapa viitoare (sâmbătă, 5 septembrie) programează întâlnirile: RCM Galați – CSM Under 23 București, CSM Bucovina Suceava – Rugby Club Bârlad, CSU ”Aurel Vlaicu” Aarad – Politehnica-Unirea Iași, CS Știința Petroșani – CS Năvodari, RC Stejarul Buzău – CSA Steaua Under 23 București.