DNS: Rugbyștii de la Politehnica-Unirea Iași au încheiat pe podium campionatul

rugby

Rugbyștii de la Politehnica-Unirea Iași au încheiat cu o victorie categorică, scor 43-7 (24-7), pe teren propriu, împotriva formației Stejarul Buzău, campionatul regulat al Diviziei Naționale de Seniori (DNS), obținând calificarea la turneul play-off, în urma căruia se vor decide cele două echipe care vor promova în Superligă, anul viitor. ”Eroul” meciului disputat sâmbătă, 26 septembrie, pe Stadionul ”Tineretului”, a fost ieșeanul Mihai Văcaru, autorul a trei eseuri. Gazdele nu au început deloc bine partida cu buzoienii, oaspeții conducând încă din minutul 9 cu scorul de 7-0, în urma unui eseu al lui Caloian, transformat de Ureche. Ieșenii reduc din handicap în minutul 12, în urma unui eseu reușit de Pâslaru, transformarea fiind ratată însă de Plai. În minutul 16, iese la rampă pentru prima dată Văcaru, care înscrie un eseu spectaculos, transformat de Plai, și gazdele preiau conducerea pe tabela de marcaj: 12-7. În minutul 23 este rândul lui Călăgăreanu să reușescă un eseu, însă Plai ratează, din nou, transformarea. În minutul 32, gazdele înscriu un nou eseu, prin Vaman, transformat de Plai, și scorul la pauză este de 24-7. Imediat după relaure (minutul 44), ieșenii reușesc un nou eseu, de această dată, prin Butnariu, dar Plai (aflat în zi nefastă) ratează iarăși transformarea. În minutul 64, Văcaru înscrie un nou eseu, iar Plai reușesște transformarea, Politehnica-Unirea Iași distanțându-se la 36-7. Același Văcaru mai reușește un eseu în minutul 71, transformat de Plai, stabilind totodată și scorul final: 43-7. Antrenorul Iulian Iftenie i-a trimis în teren pe Bălan, Butnariu, Ignat, Crâșmaru, Călugăreanu, Fânariu, Ilie, Pâslaru, Vaman, Plai, Deliu, Văcaru, Borș, Rusu și Pricopie, în partea a doua a jocului, în formația ieșeană făcându-și apariția Bișoc, Giușcă și Ungureanu, care i-au înlocuit pe Crâșmaru, Fânariu și Vaman. În celelalte meciuri din ultima etapă a campionatului regulat al DNS, disputate la sfârșitul săptămânii, s-au înregistrat următoarele rezultate: CS Năvodari – RCM Galați 15-7 și CSA Steaua Under 23 – CSU ”Aurel Vlaicu” Arad 0-5, după ce echipa bucureșteană s-a retras din campionat. În clasament: CSM Under 23 București – 77 p, 2. CS Năvodari – 64 p, 3. Politehnica-Unirea Iași – 55 p, 4. RC Bârlad – 53 p.

Filed in: Sport