La trei puncte de play-off: CSMS Iași – FC Voluntari 2-1 (1-1)

fotbal

După opt meciuri în care nu a gustat din cupa victoriei, CSMS Iași a reușit sâmbătă, 17 octombrie, să bifeze în clasament cea de-a patra victorie din acest sezon, după ce a învins cu scorul de 2-1 (1-1), pe teren propriu, pe FC Voluntari. Ieșenii au făcut sâmbătă unul dintre cele mai bune jocuri din acest campionat, cel puțin pe teren propriu. Dacă în celelalte evoluții pe care le-au avut pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, elevii lui Nicolo Napoli au părut blazați și fără niciun fel de dorință de victorie, de această dată, alb-albaștrii au făcut risipă de energie, reușind, în final, o victorie muncită, dar pe deplin meritată. În afara portarului Caparco (care a avut o serie de ezitări pe parcursul întregii partide), a lui Ciucă (nesigur pe postul de fundaș stânga) și a lui Crețu (neinspirat la mijlocul terenului), toți ceilalați fotbaliști ieșeni care au pășit pe gazon în meciul cu FC Voluntari au etalat un joc mult mai aerisit, cu acțiuni directe pe poartă, în ciuda unor adversari foarte arțăgoși, care și-au dorit să nu plece cu mâna goală de la Iași. După un început mai mult al oaspeților, gazdele reușesc să deschidă scorul relativ repede, în minutul 26, prin Golubovici, care a reluat cu capul o centrare excelentă de pe partea dreaptă expediată de Ștefan Grigorie. Andrei Bălan restabilește egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 34, după care ambele echipe se avântă curajos în careul advers, sperând să dea lovitura. În minutul 57, Golubovic îi pune perfect balonul lui Nuno Viveiros, care nu-l iartă pe Balauru. În minutul 68, tribunele de pe ”Emil Alexandrescu” au înghețat la șutul din afara careului al aceluiași Andrei Bălan, care a șutat în bară! În minutul 76, Vasile Gheorghe putea închide definitiv tabela, însă șutul acestuia trece puțin pe lângă poarta ilfovenilor. CSMS Iași câștigă cu 2-1 și urcă în clasament până pe locul 8, la numai trei puncte de calificarea în play-off. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Caparco – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Ciucă – Nuno Viveiros, Mitic, Crețu (min. 46 Enescu), Bole – Ștefan Grigorie (min. 80 Bădic) – Golubovic: FC Voluntari: Balauru – Rus, Achim, Ivanovici, Briceag – Kone, Rădoi, Novac, Pârvulescu – Goosens (min. 78 Pancu), Bălan. În etapa viitoare, CSMS Iași va evolua vineri, 23 octombrie, de la ora 18.00, tot pe teren propriu, în compania formației Concordia Chiajna.