CSMS Iași încheie anul cu o victorie

csms iasi

CSMS Iași a încheiat en-fanfare anul 2015, printr-o victorie pe teren propriu, înregistrată sâmbătă seara, împotriva CS Universitatea Craiova, cu scorul de 1-0 (0-0), rezultat în urma căruia formația antrenată de Nicolo Napoli ”iernează” pe locul 7 în clasament, la egalitate de puncte cu ASA Târgu Mureș, ocupanta ultimei poziții care permite accederea în play-off la finalul sezonului regulat. Unicul gol al gazdelor a fost reușit de Mădălin Ciucă, în minutul 55, după un corner executat de pe partea dreaptă de Vasile Gheorghe. În prezența a doar circa o mie de spectatori, care au avut intrarea liberă la meci, ieșenii au făcut una dintre cele mai bune partide din actualul campionat, dominând pe alocuri destul de categoric o echipă a Craiovei aflată în cădere liberă. Față de meciul de miercuri, din Cupa României, pierdut în fața lui CFR Cluj, gazdele au etalat un fotbal mult mai ofensiv, care în final le-a adus victoria. Fără Bole și Nuno Viveiros, ambii accidentați, Iașul a arătat mult mai bine la mijlocul terenului, acolo unde Crețu și Mitic au închis excelent culoarele, în timp ce Vasile Gheorghe, din nou cel mai bun jucător al gazdelor, și Onduku au hărțuit încontinuu apărarea oltenilor. Prima ocazie a gazdelor a fost consemantă în minutul 12, atunci când Onduku trage din prima, din apropierea careului, însă balonul este reținut de Bălgrădean. În minutul 17, Vasile Gheorghe își încearcă și el șansa, cu un șut plasat din marginea careului, mingea fiind reținută fără probleme de goal keeper-ul oaspeților. În minutul 35, Crețu pătrunde vijelios în careu, însă șutează în plasa laterală! În minutul 45, Bancu este împins în careul gazdelor de către Ciucă, însă arbitrul Ovidiu Hațegan lasă jocul să continue. Oaspeții încep mai bine repriza a doua și în minutul 47 Vătăjelu șutează în diagonală, balonul trimis de acesta trecând milimetric pe lângă buturile porții apărate de Grahovac. În minutul 68, Madson prinde un șut bombă de la circa 20 de metri, însă Grahovac reține, nu fără probleme, balonul. Gazdele au evoluat în formula: Grahovac – Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Țigănașu – Mitic, Crețu (min. 76 Enescu), V. Gheorghe, Piccioni (min. 72 Bădic) – Onduku (min. 53 Bosoi), Golubovic. Campionatul Ligii 1 se întrerupe până la mijlocul lunii februarie, când sunt programate ultimele trei etape din sezonul regulat, după care vor urma meciurile din play-off și play-out. Fotbaliștii ieșeni au intrat începând de duminică în vacanța, ei urmând să se reîntoarcă la antrenamente pe data de 11 ianuarie 2016. După vizita medicală și readaptarea la efort, elevii lui Nicolo Napoli vor pleca într-un stagiu de pregătire, de zece zile, în străinătate, locația nefiind încă stabilită.

Filed in: Informațía zilei, Sport