Debut cu gol pentru Andrei Cristea în tricoul lui CSMS Iași

andrei cristea

CSMS Iași a învins marți, 2 februarie, cu scorul de 1-0 (0-0) formația Bohemians Praga (locul XIII la sfârșitul turului în prima ligă din Cehia), în cadrul unei partide de verificare disputată în cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Antalya. Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 84, din penalty, de Andrei Cristea, cea mai recentă achiziție a ieșenilor. Fostul fotbalist al Politehnicii Iași din perioada 2007-2009, care tocmai a semnat la începutul acestei săptămâni un contract valabil pentru un an și jumătate cu clubul din Copou, a început ca titular și a jucat toate cele 90 de minute, evoluția sa fiind una consistentă. În minutul 64, Andrei Cristea a fost faultat în careu, însă arbitrul nu a acordat nimic. CSMS Iași a început partida în formula: Caparco – Mihalache, Frăsinescu, Ciucă, Țigănașu – V. Gheorghe, Crețu, Bole, Onduku – Llullaku, A. Cristea. În repriza a doua, antrenorul Nicolo Napoli i-a trimis în teren pe Grahovac (în locul lui Caparco), Enescu (V. Gheorghe), Bosoi (Crețu), Bădic (Bole), Mitic (Onduku), N. Viveiros (Llullaku). Până acum, CSMS Iași a disputat cinci meciuri de verificare în stagiul de pregătire din Antalya, obținând două victorii (1-0 cu Sopron și 1-0 cu Bohemians Praga) și trei înfrângeri (1-2 cu Lokomotiv Plovdiv, 2-3 cu Chickhura Sackhere și 0-3 cu Zbrojovka Brno). Vineri, 5 februarie, elevii lui Nicolo Napoli vor disputa ultimul test de verificare înaintea încheierii cantonamentului din Antalya, în compania sârbilor de la FC Vozdovac.

Filed in: Informațía zilei, Sport