Vis spulberat: Steaua București – CSMS Iași 1-1 (0-1)

prunea

CSMS Iași a ratat șansa de a juca, în premieră, în play-off, după ce în meciul disputat sâmbătă, 27 februarie, în ultima etapă a sezonului regulat din Liga 1, nu a reușit decât un un egal, scor 1-1, la Pitești, în compania Stelei, rezultat în urma căruia formația din Copou termină prima parte a campionatului în afara turneului de elită. Situată înaintea partidei cu Steaua pe locul 6 în clasament, CSMS Iași avea nevoie de victorie în jocul cu roș-albaștri sau măcar de un rezultat similar celui înregistrat în cealaltă partidă cu miză a etapei, care a opus, la Târgu Mureș, formațiile ASA din localitate și FC Botoșani. Cum în Ardeal, gazdele s-au impus lejer în meciul cu moldovenii, prin golul înscris încă din minutul 14 de Țucudean, elevii lui Nicolo Napoli nu aveau decât varianta victoriei. Chiar dacă au deschis primii scorul, în minutul 28 prin Golubovic, din opt metri, după o pasă a lui Andrei Cristea, oaspeții au fost egalați imediat după pauză (min. 46), după o fază excelentă, lucrată de Ciprian Marica și finalizată de Stanciu. Ieșenii puteau, totuși, să plece învingători de pe Stadionul ”Nicolae Dobrin”, dacă șutul expediat în minutul 70 de Andrei Cristea, după o pasă excelentă a lui Gobubovic, nu trecerea milimetri pe lângă bara din stânga porții apărate de Niță! Chiar dacă au dominat, mai ales în partea a doua a jocului, ieșenii nu au avut clarviziune în atac, asta și pe fondul unei evoluții sub așteptări a celor doi mijlocași de bandă, Nuno Viveiros și Lukaks Bole, și a apatiei lui Vasile Gheorghe. Astfel s-a scris istoria unui meci în care fotbaliștii de la CSMS Iași puteau intra în istoria orașului. Au evoluat formațiile: Steaua București: Niță – Enache (min. 72 Râpă), Varela, Papp, Toșca – Pintilii, L. Filip (min. 46 Muniru), A. Popa, Stanciu (min. 79 Gebhart), Chipciu, Marica; CSMS Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Ciucă, Țigănașu – N. Viveiros (min. 71 Llullaku), Crețu, V. Gheorghe (min. 71 Onduku), Bole (min. 83 Piccioni) – A. Cristea, Golubovic. În urma rezultatului înregistrat la Pitești, CSMS Iași a terminat sezonul regulat pe locul 7 în clasament, cu 37 de puncte, urmând ca în partea a doua a campionatului să evolueze în turneul echipelor care luptă pentru evitarea retrogradării. Potrivit regulamentului, atât în play-off, cât și în play-out, echipele pornesc cu jumătate din punctele obținute în sezonul regulat. Astfel, fotbaliștii lui Nicolo Napoli vor începe turneul play-out cu 19 puncte, fiind în acest moment la zece puncte distanță de ultimul loc care duce în Liga a II-a și la numai opt puncte de locul 12, care asigură participarea la barajul de menținere în prima ligă. În prima partidă din play-out, CSMS Iași va întâlni la sfârșitul săptămânii, pe teren propriu, formația CFR Cluj.